Diş tedavisinde ücret anlaşmazlığı

Kayseri (AA)- Sağlık Bakanlığı, Türk Diş Hekimleri Birliğinin 2008 yılı için istediği asgari ücret tarifesini yüksek bulduğu için onaylamadı.Alınan bilgiye göre, Türk Diş Hekimleri Birliği, 23 Kasım 2007 tarihinde, 2008 yılı için hazırladığı asgari ücret tarifesini, onaylanması amacıyla Sağlık Bakanlığına gönderdi.

Sağlık Bakanlığı, yeni ücret tarifesini onaylamadı. Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından Türk Diş Hekimleri Birliğine gönderilen yazıda "Asgari ücret tarifesi konusunda, maliyet analiz çalışmaları risk maliyetleri ile hayat standardı göstergeleri fiyatlara doğrudan yansıtılmış olduğundan, Türkiye genelinde uygulanan fiyat tutarlarının yüksek olduğu, bu nedenle fiyatların kabul edilemeyeceği" ifadesine yer verilerek, yeni bir asgari ücret tarifesi hazırlanması istendi.

Türk Diş Hekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulu yaptığı değerlendirme sonucunda, Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğüne gönderdiği bir yazıda, söz konusu tarifenin bilimsel bir çalışma olduğu, bu nedenle herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği kaydedildi.

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Başkanı Celal Korkut Yıldırım da yaptığı açıklamada, "İsterse Bakanlık bir tarife hazırlayıp yayınlayabilir" dedi.