HABER

Discovery dönüş hazırlıklarına başladı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) inşaatındaki önemli görevini tamamladıktan sonra UUİ'den ayrılan ve Dünya'ya dönüş hazırlıklarına başlayan Discovery uzay mekiğinin mürettebatı, mekiğin ısı kalkanında herhangi bir hasar meydana gelip gelmediğini yeniden inceliyor.

Discovery dönüş hazırlıklarına başladı

9 Aralıktaki fırlatma işleminin ardından yapılan kontrollerde ısı kalkanı "temiz kağıdı" alan Discovery'nin mürettebatı, mekiğe görevi sırasında herhangi bir mikro-meteor veya başka bir parçanın çarpıp çarpmadığını kontrol ediyor.

NASA'nın baş uçuş direktörü Tony Ceccacci, uzay mekiğinin özellikle tüm kanat bölgesi ve burnunda herhangi bir mikro-meteor veya parçacık çarpmasının hasar verip vermediğine bakacaklarını söyledi.

Uzay araçları, uydular ve düşük yörünge irtifasındaki diğer araçlar için bulunan 300'de 1 mikro-meteor çarpma riskine karşı yapılacak kontrol 5 saat kadar sürecek.

Robot kolla yapılacak ve ayrıntılı fotoğrafları çekilecek ısı kalkanında Dünya'ya inişte riske yol açacak herhangi bir hasar oluşup oluşmadığı Houston'daki mühendislerin titiz çalışması sonunda belli olacak.

Mürettebat, ısı kalkanının kontrolünden sonra ertesi gün de Amerikan Deniz Harp Akademisi öğrencileri tarafından yapılan uzay gözetimi ve iletişim protokolü denemesi ile büyük araçları kontrol edecek düşük güçlü bir uzay aracı modelindeki üç küçük uyduyu yörüngeye yerleştirecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön