HABER

Dişeti hastalığı kalp krizine yol açıyor

Dişeti hastalığı olanların, kalp krizi geçirme riskinin daha yüksek olduğu bildirildi. Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Sıtkı Güvenç, Türkiye'de dişeti hastalığının çok yaygın olduğunu ve birçok hastalığın nedeni olmasına karşın, toplum tarafından fazla önemsenmediğini söyledi.

Dişeti hastalığı kalp krizine yol açıyor

Ağzı, "vücudun garnizon kapısı" olarak nitelendiren Sıtkı Güvenç, "Eğer ağız sağlıklı olmazsa birçok enfeksiyon hastalıkları meydana gelebilir" dedi. Dişeti hastalığı görülen kişilerde kalp yetmezliği olabileceğini kaydeden Güvenç, "Dişeti hastalarında kalp hastalıklarına yakalanma oranı 2-3 kat daha fazla. Bu hastalığa yakalananlarda kalp krizi geçirme riski de oldukça yüksek. Dişeti hastalığı, kalp hastalığının yanısıra şeker, beyin apsesi, romatizmal hastalıklar, böbrek yetmezliği gibi birçok rahatsızlığın oluşmasının nedenleri arasında da yer almaktadır" diye konuştu. Güvenç, ülkemizde 35 yaş üstündeki insanların yüzde 70'inde dişeti hastalığı görüldüğünü ve birçok hastalığa neden olabilen dişeti hastalığının, insanların sağlıklı yaşam kalitesini düşürdüğünü belirtti.

AĞIZDA KÖTÜ TAT VARSA DİKKAT!

Dişeti hastalığının en büyük belirtisinin dişeti kanamaları olduğuna dikkati çeken Güvenç, "Ağızdaki kötü tat, ağız kokuları ve diş çürümeleri, dişeti hastalığının belirtileridir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler