HABER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu AA Editör Masası'na konuk oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (2): - "ABD yönetimi (S-400 meselesi nedeniyle) Türkiye ile ilişkileri bozmak istemiyor" - "(PKK sembollerinin yasaklanması) Avusturya, Almanya'daki yasayı örnek alan bir çalışma başlattı. Sonbaharda parlamentoya gelebilir" - "PKK'nın Irak topraklarından temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"ABD yönetimi (S-400 meselesi nedeniyle) Türkiye ile ilişkileri bozmak istemiyor" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

11-12 Temmuz'da düzenlenecek NATO zirvesinin gündeminde terörle mücadele olacağını kaydeden Çavuşoğlu, NATO'ya ve müttefiklerine yönelik en büyük tehdidin terör örgütlerinden geldiğini belirtti.

Genişlemenin de önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Özellikle Makedonya'nın, Bosna Hersek'in ve Gürcistan'ın NATO'ya dahil edilmesi konusunda Türkiye'nin tam desteği var. Biz bu konuda ısrarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

NATO'nun Irak güvenlik güçlerinin eğitimiyle ilgili bir programı olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, "Türkiye burada önemli bir rol oynayacak." dedi.

Çavuşoğlu, NATO Zirvesi'nde ikili görüşmeler de olacağını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşme konusunda teyitleştiklerini belirtti.

Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) meselesinin de içinde olduğu konsolosluk ve hukuki işlerle ilgili çalışma grubunun toplanacağını belirten Çavuşoğlu, vize konusunda bir engel kalmadığını kaydederek "Bizim derdimiz vatandaşlarımızın kolay bir şekilde vize alarak ülkelere gitmesi, bunun için de zaten çalışıyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, 13 Temmuz'daki toplantının önemli olduğunu vurgulayarak "Artık masada verdiğimiz deliller ve FETÖ'yü istediğimiz belgeler, her şey sunulacak ve artık Münbiç'te olduğu gibi bu konularda da oyalama devri bitecek. Bizim derdimiz budur. " ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ABD'nin bu konularda oyalama yöntemine başvurmasının ilişkilere ciddi zararlar verdiğine dikkati çekerek terörle mücadelede ABD ile kurulacak üçüncü çalışma grubunun özellikle Irak'ta PKK'ya yönelik olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu,"Irak'ta hükümet kurulduktan sonra Irak'taki PKK mevcudiyetinin temizlenmesi konusunda birlikte adımlar atacağız." şeklinde konuştu.

- "ABD yönetimi Türkiye ile ilişkileri bozmak istemiyor"

ABD’nin CAATSA yasası çerçevesinde S-400’ü satan Rus şirketiyle ilişkisinden ötürü Türkiye’ye yaptırım uygulanması olasılığının ilişkileri nasıl etkileyeceğine ilişkin olarak Çavuşoğlu, ABD'nin de bu işten bir çıkış yolu aradığını kaydederek "Neticede nihai kararı yönetime bırakıyor. ABD yönetimi karar verecek. ABD yönetimi de Türkiye ile ilişkileri bozmak istemiyor. Özellikle Trump'ın kendisi Türkiye ile ilişkileri bozmak istemiyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza da gerçekten saygısı var." diye konuştu.

ABD'deki diğer kurumların da alacağı kararların önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu,"Kategori olarak da bizim ABD düşmanlığımız yok. ABD'nin politikalarına karşıyız. Bazen sert eleştiriler de yapıyoruz haklı olarak ama kategorik olarak ABD düşmanlığı da yok. ABD bizim müttefikimiz. Kongre'de Türkiye'ye yönelik bazı adımlar atılıyor. Burada FETÖ lobisini de Ermeni lobisini de görüyoruz, başka lobiler de görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Trump ile son görüşmesinde Kongre'deki Türkiye karşıtlığından duyduğu rahatsızlığı diye getirdiğini, Trump'ın da gerekeni yapacağını söylediğini anımsatan Çavuşoğlu, "Türkiye kendi kararını vermiştir ve CAATSA kararından önce de S-400'ü almıştır." diye konuştu.

ABD'nin Rusya ile arası kötü diye diğer ülkelerden de bunu istemesinin yanlış olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "ABD kendi kararını verebilir, bir ülke ile ilişkilerini nasıl yürüteceğini kendisi kararlaştırır ancak üçüncü ülkelere böyle dayatmalar yapmamalıdır. Türkiye de böyle bir dayatmayı zaten kabul etmez." diye konuştu.

- "Avusturya, Almanya'daki yasayı örnek alan bir çalışma başlattı"

Batı'da ve bilhassa FETÖ'nün darbedeki dahlini kabul eden seslerin yükseldiği Almanya'dan daha elle tutulur adımların beklenip beklenmediği sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, Batı'nın, darbe girişiminin Türkiye için ne kadar ciddi bir girişim olduğunu ve Türkiye için ne denli tehdit olduğunu anlamasının artık önemli olmadığını, bu süreçten sonra FETÖ'ye karşı atılacak somut adımların önemli olduğunu kaydetti.

Özellikle Almanya'da terör örgütü FETÖ'nün karanlık bir örgüt olduğu konusunda söylemlerin arttığına dikkati çeken Çavuşoğlu, son zamanlarda PKK'ya yönelik tutumun da değiştiğini ifade etti. Çavuşoğlu, özellikle eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in bu terör örgütünün düğünlerde para toplamak dahil Almanya'daki faaliyetlerini bildiğini belirtti.

Çavuşoğlu, "Şu anda Avusturya, Almanya'daki gibi bir kanun kabul etmek için bir çalışma başlattı." dedi.

Terör örgütünün paçavralarının da kullanılması dahil PKK'nın faaliyetlerine yönelik Almanya'da bir kanunun olduğunu fakat uygulamada farklılıklar görüldüğünü dile getiren Çavuşoğlu, "Şu anda Avusturya, Almanya'daki bu yasayı örnek alarak bir çalışma başlattı ve sonbaharda böyle bir tasarıyı meclise getireceklerini söylediler." dedi.

- "PKK'nın Irak topraklarından temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Irak'ın yeniden yapılanması için taahhüt ettiği 5 milyar dolarlık kaynağın nasıl kullanılacağına ilişkin bir soruya, şu anda Irak'ın hükümet kurma aşamasında olduğuna dikkati çekerek Türkiye'nin Irak'taki her hükümet ve her yönetimle iyi ilişkiler kurma ve ilişkileri geliştirme çabasında olduğu yanıtını verdi.

Hükümet kurulduktan sonra ticaretle ilgili atılacak adımlar olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Ovaköy Kapısının açılması durumu var. Diğer taraftan Erbil yönetimiyle şu anda Bağdat yönetimi arasında, merkezi yönetim arasında havaalanlarının ve gümrük kapılarının kontrolü gibi bazı konularda ön mutabakat var ama, bunlar tabii nihai hale gelecek. Öyle görülüyor ki gümrük yönetimi de merkezi hükümetin eline geçecek. Bu esasen bizim ticaretimiz açısından da önemli." diye konuştu.

Çavuşoğlu, şu andaki sisteme göre, Türk mallarına gümrük kapılarından geçerken önce bölgesel yönetimin sınırından çıkarken, daha sonra da merkezi yönetimin kontrolü altındaki bölgeye geçerken iki kez tarife uygulanmasının Türk iş adamlarını dezavantajlı duruma düşürdüğünü söyledi.

Irak'ın yeniden inşası için Türkiye'nin taahhüt ettiği 5 milyar dolar kaynaktan Irak'ta kalkınma projeleri üstlenen Türk firmalarının faydalanacağını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz güvenlik riski sebebiyle Basra bölgesinde başkonsolosluğumuzu kapatmıştık. Yine Musul DEAŞ'ın eline geçince biliyorsunuz Musul Başkonsolosluğumuz kapanmıştı. Şimdi hem Basra'ya hem de Musul'a yeniden başkonsolosluk açmak için de çalışmalarımızı başlattık. Herhalde önce Basra'ya açacağız daha sonra da Musul'da uygun bir yer bulduktan sonra, ya da şu andaki mevcut yeriyle ilgili arkadaşlarımız gerekli incelemeleri yapıyor Bağdat Büyükelçiliğimiz, başkonsolosluğumuzu açacağız. Diğer taraftan yine PKK ile mücadele konusu var. Irak'da hükümet kurulduktan sonra iş birliğimiz daha da güçlenecek ve PKK'nın Irak'ın topraklarından temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız."

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Irak'taki Türkmenlerin hak ve hukuklarının korunması için seçim sonrası itirazlar dahil gerekli hassasiyeti gösterdiğini de vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından düzenlenen referandum öncesinde Türkiye'nin öngörülerinin gerçekleştiğine ve yaptığı uyarıların ne kadar yerinde olduğunun bugün anlaşıldığına dikkati çekti.​

(Sürecek)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön