HABER

Dışişleri Bakanlığı: "Bildiri olumlu bir gelişme"

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun girişimiyle Iraklı Sünni ve Şii dini liderlerin bir araya gelerek şiddete son verilmesi çağrısında bulunan bir bildiri yayınlamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, komşu Irak'ın istikrara kavuşmasının önündeki en önemli engellerden birisi olan mezhepler arası şiddet olaylarının kaygıyla izlendiği ifade edildi.

Türkiye'nin, Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından ulusal uzlaşı yolunda sarf edilen gayretleri ve bu çerçevede, bu soruna çözüm bulunması yönünde ortaya konulan yapıcı girişimleri desteklediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Nitekim ülkemiz de Irak'taki mezhepsel şiddet olaylarına son verilmesi yönünde Irak hükümetiyle işbirliği içerisinde çeşitli çalışmalar yürütegelmiştir. Bu kapsamda, İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun girişimiyle 19-20 Ekim 2006 tarihlerinde Mekke'de Iraklı Sünni ve Şii dini liderlerin bir araya gelerek şiddete son verilmesi çağrısında bulunan bir bildiri yayınlamaları tarafımızdan olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir."

Söz konusu toplantının ve toplantı neticesinde yapılan toplumsal barış çağrısının Irak'taki gruplar arasında da karşılık bularak ülkedeki şiddet olaylarının önünün alınmasına katkı sağlayacağının ümit edildiği belirtilen açıklamada, "Türkiye, toprak bütünlüğünü koruyan, istikrarlı bir Irak'ın kurulması amacına hizmet edecek bu tür çalışmalara destek vermeyi gelecekte de sürdürecektir" denildi.

İhsanoğlu'nun girişimiyle Mekke'de bir araya gelen Sünni ve Şii dini liderler, dün mezhepler arası şiddete karşı bir bildiri imzalamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler