Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin başka ülkelerle veya uluslararası örgütlerle olan ilişkilerini yönetmek ve yürütmek ile görevli bakanlıktır. 19 yüzyıla kadar Osmanlı’da dışişleri Reis-ül Küttab tarafından yönetilmekteydi. II. Mahmut döneminde ise bu makam nezaret olarak yükseltilmiş ve Hariciye Nazırlığı oluşturulmuştur. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasını takiben 2 Mayıs 1920’de Hariciye Vekaleti resmen kurulmuştur. 1927 yılında ise kurumla ilgili ilk kapsamlı hukuki düzenlemeler yapılarak günümüzdeki Dışişleri Bakanlığı’nın temelleri atılmıştır. Dışişleri Bakanlığı’nın kanunlar çerçevesinde belirlenmiş çok sayıda görevi vardır ve bakanlığa bağlı çok sayıda genel müdürlük ile teşkilat bulunmaktadır. 1920-2015 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda 45 bakan görev yapmıştır.

Dışişleri Bakanlığı Haberleri

Son dakika | ABD Büyükelçiliği'nin miting uyarısı tepki çekmişti! ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri'ne çağrıldı... 'Kabul edilemez'

Son dakika haberi: ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan diplomatik kaynaklar, "Sanki önemli bir problem varmış gibi yansıtılması kabul edilemez" ifadesini kullandı. ABD Büyükelçiliği'nin CHP'nin dünkü Maltepe mitingiyle ilgili uyarısı tepki toplamıştı.

Haber 22-05-2022 15:55

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarına uyarı

Dışişleri Bakanlığı, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarına uyarıda bulundu. Bakanlık, ABD'de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için Türk vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) Twitter hesabından da benzer bir uyarı yapıldı.

Haber 22-05-2022 12:07

Türkiye'den Yunanistan'a sert tepki! 'Hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz'

Türkiye'den Yunanistan'a 'Pontus' tepkisi gösterildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz 'Pontus' iddialarının yıl dönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Haber 19-05-2022 11:16

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu New York’ta

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere New York’a geldi. New York’taki temasları kapsamında Birleşmiş Milletler’de toplantılara katılacak olan Çavuşoğlu, yarın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüşecek

Haber 17-05-2022 21:51

Son Dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan NATO ile kritik görüşme! Genel Sekreter Stoltenberg: 'Türkiye'nin endişeleri giderilmeli'

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin gündemde olduğu günlerde yapılan görüşmenin ardından Stoltenberg önemli bir Türkiye açıklaması yaptı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Haber 16-05-2022 21:58

İsrail'in 'Batı Şeria' kararına Ankara'dan kınama!

İsrail'den yine tepki çeken bir karar geldi. İsrail hükümeti Batı Şeria'da yasa dışı yeni yerleşim birimleri inşa projelerini onayladı. Söz konusu karara Türkiye sert tepki gösterdi.

Haber 13-05-2022 14:40

Bakan Çavuşoğlu'ndan Frontex açıklaması! "Bütçenin bir kısmı göçmenlerin geri itilmesinde kullanıldı"

Avrupa Parlamentosu'nun Frontex'in harcamalarına ret kararı vermesiyle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Bütçenin bir kısmı göçmenlerin geri itilmesinde kullanıldı." dedi. AP, Avrupa Birliği'nin dış sınırlardan sorumlu kurumu Frontex'in bütçe harcamalarına, geri itmelerdeki rolü ve yönetim sorunları gibi nedenlerle onay vermemişti. Akdeniz ve Ege'deki geri itme vakalarında rolü olduğu iddia edilen Frontex'in direktörü istifa etmişti.

Haber 05-05-2022 16:23

Son dakika: Dışişleri'nden Ermenistan görüşmeleri açıklaması

Son dakika haberine göre, Dışişleri Bakanlığından, Ermenistan ile yapılan diplomatik görüşmelerle ilgili açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ermenistan ile normalleşme görüşmelerinde süreci ön koşulsuz sürdürme uzlaşısı tekrarlandı" ifadelerine yer verildi.

Haber 03-05-2022 16:21

Son Dakika: Almanya'ya 'Kavala' tepkisi! Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Son dakika haberi: Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Schulz, Türk Dışişleri'ne çağrılarak ülkesinin Osman Kavala davasını siyasileştiren tutumu kınandı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Kavala davasıyla ilgili olarak Türkiye'nin Berlin Büyükelçisini Bakanlığa çağırmıştı. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 29-04-2022 20:29

Son Dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan Panamalı mevkidaşı Mouynes ile ortak basın toplantısı

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Panamalı mevkidaşı Erika Mouynes ile basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ve Panama arasındaki ticaretin artacağını ve dengeli hale getirileceğini ifade ederek “Turizm, inşaat, enerji ve lojistik alanlarında büyük bir potansiyel bulunuyor” dedi.

Haber 28-04-2022 19:51

Türkiye'den Japonya'daki tekne kazasında hayatını kaybedenler için taziye mesajı

Türkiye'den Japonya'daki tekne kazasında hayatını kaybedenler için taziye mesajı

Yurthaber 24-04-2022 19:01

Türkiye'den 1915 olayları için 'soykırım' diyen Joe Biden'a sert tepki!

Dışişleri Bakanlığı, 1915 olayları için "soykırım" ifadesini kullanan ABD Başkanı Joe Biden'a tepki gösterdi. Bakanlık tarafından paylaşılan açıklamada 1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği olmadığı belirtildi. Bu kapsamda Biden'ın 1915 mesajı da kınandı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'da Biden'ı ikiyüzlülükle suçladı.

Haber 24-04-2022 14:59

SON DAKİKA | "Gönüllü gönderme" planı: Bakan Çavuşoğlu canlı yayında açıkladı! İşte geri gönderilen göçmen sayısı

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, geri gönderilen göçmen sayısını açıkladı. Öte yandan Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin önemli değerlendirmelerde de bulunan Çavuşoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Türkiye'de bir araya gelme planının hala masada olduğunu belirtti. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Haber 20-04-2022 21:11

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Uşak'ta iftar programına katıldı:

"Bizim Irak'ın topraklarında gözümüz yok. Ama 'sebepsiz' diyemezsiniz. Türkiye'nin bu teröristlere karşı mücadelesine, harekatına laf ediyorsunuz da Irak topraklarını yıllardır bu bölgeyi işgal eden PKK terör örgütüne niye müdahale etmiyorsunuz?"

Yurthaber 19-04-2022 22:03

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Uşak'ta iş insanları ve STK temsilcileriyle buluştu:

"Yeri geldiği zaman sahada sert gücümüzü kullanmamız lazım. İşte Irak'ın kuzeyinde terör örgütlerine yönelik başlattığımız operasyon, yani bir boyutu. Şehitlerimiz de var, Allah rahmet eylesin. Ama sınırımızın ötesinde bu mücadeleyi vermezsek yarın kendi topraklarımızda bunlarla savaşmak zorunda kalacağız. Bu mücadeleyi vermek zorundayız" - "Bizim köklerimiz Asya'da ama şunu da kabul edelim ki geçmişte tek yönlü politikalar izlediğimiz için bazı bölgeleri ihmal etmişiz. O nedenle 'Yeniden Asya' anlayışıyla şu anda tüm Asya ülkeleri ve Asya'daki örgütlerle birlikte 942 projeyi hayata geçiriyoruz"

Yurthaber 19-04-2022 19:58

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığından Rusya ve Ukrayna'ya 'ateşkes' çağrısı! "Bir an önce..."

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Ukrayna'nın Kramatorsk şehri tren istasyonunun roketlerle vurulmasının yol açtığı can kayıpları ve yaralanmaların üzüntüyle karşılandığı belirtilerek, bir an önce ateşkes ilan edilip savaşa son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Haber 08-04-2022 18:37

Türkiye'den Ukrayna açıklaması: 'Temel beklentimizdir'

Dışişleri Bakanlığı'ndan Buça ve İrpin'deki görüntülere ilişkin, "Masum sivillerin hedef alınması asla kabul edilemez. Konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların tespit edilmesi ve hesap vermelerinin sağlanması temel beklentimizdir" açıklaması yapıldı.

Haber 06-04-2022 09:10

SON DAKİKA | Bucha ve İrpin'deki görüntüler dünyayı dehşete düşürmüştü! Dışişleri Bakanlığından açıklama

Son dakika: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik müdahalesi sırasında Bucha ve İrpin'deki dünyayı dehşete düşüren görüntüler ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı "Basına yansıyan katliam görüntüleri dehşet verici ve insanlık adına üzücüdür" açıklamasını yaptı. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 06-04-2022 07:56

Dışişleri Bakanlığı duyurdu! Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması bugün Ankara'da başlatıldı

Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında 2021 Ekim ayında Roma'da varılan mutabakat uyarınca, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması'nın 4 Nisan 2022 tarihinde Ankara'da başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Marisa Lago'nun, Stratejik Mekanizma'nın ekonomik ve ticari boyutundaki iş birliğini geliştirmek üzere 5- 6 Nisan 2022 tarihlerinde Ankara'yı ziyaret edeceği bildirildi.

Haber 04-04-2022 21:39

Madeleine Albright kimdir, neden öldü? Hayatını kaybetti! Madeleine Albright aslen nereli ve kaç yaşındaydı?

ABD'nin ilk kadın Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'in ölümü sonrası kim olduğu ve hayatı merak ediliyor. Albright'ın ölüm sebebi de sorgulanıyor.1997-2001 yılları arasında görev yapan Madeleine Allbright, NATO'nun Avrupa'da eski Sovyet cumhuriyetlerine doğru genişleme politikasını destekliyordu. Peki Madeleine Albright kimdir, neden öldü? Madeleine Albright aslen nereli ve kaç yaşındaydı? İşte hayatı ve merak edilenler...

Haber 24-03-2022 17:48

Son dakika: AB'nin 'askeri hamlesine' Türkiye'den sert yanıt

Son dakika haberine göre Türkiye, Avrupa Birliği'nin Stratejik Pusula başlıklı belgesine tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bu belgenin AB'yi Doğu Akdeniz'de, çözümlerin değil, sorunların parçası yapacağı ve doğru stratejilere taşımayacağı aşikardır. AB için bir vizyonsuzluk ve talihsizliktir." ifadelerine yer verildi.

Haber 22-03-2022 17:03

Dışişleri Bakanlığından "Kırım" açıklaması

Dışişleri Bakanlığından, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin 8'inci yılı nedeniyle açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye, stratejik ortağı Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğini bu vesileyle bir kez daha teyit eder." ifadelerine yer verildi.

Haber 16-03-2022 20:53

Dışişleri'nden açıklama: Asılsız iddiaları tümüyle reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi'nde kabul edilen kararlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, konseyin kararlarında ve açıklamalarında Türkiye'ye yönelik asılsız iddiaların tümüyle reddedildiği belirtildi.

Haber 10-03-2022 17:51

Bakan Çavuşoğlu'ndan Boğazlar ve Rusya'ya yaptırım açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, canlı yayında Rusya-Ukrayna krizine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Rusya'ya yönelik yaptırım konusunun yanı sıra Boğazlar konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Biz genel anlamda bu tür yaptırımlara ilkesel olarak katılmadık. Bu yaptırımlara da katılma eğilimimiz yok" şeklinde konuştu.

Haber 02-03-2022 00:17

Son dakika! Çavuşoğlu ve Blinken arasında Ukrayna görüşmesi

Son dakika haberi! Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşmede Blinken, Montrö kararından ve Ukrayna’ya desteğinden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Öte yandan Montrö'nün hükümlerini uygulandığını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise "Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri Boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık. Türkiye savaşın tarafı ise tasarruf Türkiye’dedir." açıklamasında bulundu.

Haber 28-02-2022 22:02

RTÜK Ukrayna'da yaşayan Türklerin tahliye çalışmalarının sağlıklı aktarılmasını istedi:

"Ukrayna'da yaşayan vatandaşlarımızın tahliyesinde Dışişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu girişimlerin aktarılması, sağlıklı bir algı ortamı oluşması bakımından büyük önem taşımaktadır" - "Medyamızın her uluslararası olayda olduğu gibi Ukrayna'daki son gelişmelerde de farkını ortaya koyacağına yürekten inanıyoruz"

Yurthaber 28-02-2022 16:36

Ukrayna'dan tahliye edilenler Türkiye'nin gücünü zor anlarında hissettiklerini belirtti

Kiev'den gelen İbrahim Gün: - "Avrupa vatandaşı ne yağacağını bilmezken benim bir öz güvenim vardı, 'beni hükümetim' kurtarır diye. Allaha şükür geldik, memleketteyiz, mutluyuz" -Burak Tanış: -"Ukrayna sınırında çok zorluk çektik. Ukrayna'dan çıktığımızda derin bir 'oh' dedik. Devletimiz diğer vatandaşları da kurtarmak için çalışıyor"

Yurthaber 27-02-2022 17:28

Dışişleri Bakanlığı duyurdu! Ukrayna'dan Polonya'ya geçen Türk vatandaşlara uyarı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ukrayna'dan Polonya'ya geçen Türk vatandaşlarını uyardı. Sınırı geçen vatandaşların ne yapması gerektiğini tek tek anlatan Kıran, "Acil insani durum nedeniyle Ukrayna'dan Polonya'ya özel izinle ve Schengen vizesi aranmadan gelenler Polonya'dan 15 gün içerisinde ayrılmak ve ülkemize dönmek mecburiyetindedirler" dedi.

Haber 26-02-2022 15:01

Dışişleri Bakanlığı duyurdu! İşte Ukrayna’dan ayrılacak Türk vatandaşlar için sınır kapılarında uygulanacak prosedür

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ukrayna’dan ayrılacak Türk vatandaşlarının kara sınır kapılarındaki tabi olacak uygulamaların güncellenmiş tablosunu paylaştı. Tabloya göre, sınır kapılarından pasaport veya kimlik kartıyla girilebiliyor, PCR testi, aşı sertifikası ve vize istenmiyor.

Haber 26-02-2022 13:30

Ukrayna'daki Türkler nasıl tahliye edilecek? Ukrayna'dan tahliye edilen Türk sayısı nedir? Bakan Çavuşoğlu son dakika açıklaması!

Ukrayna'daki Türkler nasıl tahliye edilecek? sorunun yanıtı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan son dakika açıklamasının ardından merak konusu oldu. Bakan Çavuşoğlu Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin detayları aktardı. Peki Ukrayna'daki Türkler nasıl tahliye edilecek? Ukrayna'dan tahliye edilen Türk sayısı nedir? İşte Bakan Çavuşoğlu'nun son dakika açıklaması ve Ukrayna'daki Türkler ile ilgili detaylar...

Haber 25-02-2022 22:01

Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı sonrası Ukrayna'daki Türk vatandaşlarının tahliyesi ile ilgili Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, irtibat için telefon numaraları paylaşıldı.

Haber 25-02-2022 03:38

Son Dakika! Dışişleri Bakanlığından sert açıklama: Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonu kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında, "Askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz. Rusya Federasyonu'nu da bu haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurmaya çağırıyoruz" denildi.

Haber 24-02-2022 14:09

Son dakika! Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması: Vatandaşlar böyle uyarıldı

Son dakika gelişmesine göre Rusya, Ukrayna'ya operasyon başlattı. Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da bulunan Türk vatandaşları için açıklama yaptı. Bakanlık, Ukrayna hava sahasının kapalı olduğunu hatırlatarak, "Evlerinizde veya güvenli bir yerde kalmanızı, seyahatten kaçınmanızı rica ediyoruz. Ülkeden ayrılmak isteyenler için gerekli destek ve yönlendirme sağlanacaktır." dedi.

Haber 24-02-2022 09:14

ABD ve Türkiye arasında lisans tartışması! Dışişleri'nden cevap geldi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'a yanıt vererek, TRT'nin ABD'deki düzenlemelere uyduğu gibi Voice of America Türkçe ve diğer kuruluşların da Türkiye'deki mevzuata uyması gerektiğini belirtti. Price, söz konusu karardan ABD'nin endişe duyduğunu ifade ederek, "Güçlü bir demokrasi için özgür bir medya şarttır." ifadelerini kullanmıştı.

Haber 23-02-2022 23:29

Son Dakika: Ege'de Türk balıkçılarına saldırıda yeni gelişme! Yunanistan Büyükelçiliği Müsteşarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Son dakika haberi: Ege Denizi'nde, Yunanistan tarafından Türk balıkçı teknelerine açılan ateş sonucunda 1 kişi yaralanmıştı. Skandal olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yaşanan olayla alakalı olarak Yunanistan Büyükelçiliği Müsteşarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Yunanistan'a nota verildiği duyuruldu. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Haber 23-02-2022 17:54

Türkiye, Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını tavsiye etti

Türkiye, Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını tavsiye etti

Yurthaber 22-02-2022 00:45

Dışişleri Bakanlığı duyurdu: Bakan Yardımcısı Önal, Yunan mevkidaşıyla görüşecek

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın pazartesi günü Atina'da Yunan mevkidaşı Fragkogiannis ile görüşeceği belirtildi.

Haber 19-02-2022 13:31

Son dakika: Dışişleri Bakanlığından seyahat uyarısı

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Yemen'e seyahat uyarısında bulunuldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Yemen’de halihazırda olumsuz seyreden güvenlik koşulları muvacehesinde, vatandaşlarımızın zorunlu haller dışında bu ülkeye seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye olunmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Haber 14-02-2022 19:05

Türkiye'nin off road ve kano sporcuları Nahçıvan'da buluştu

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar'ın da aralarında bulunduğu 30 sporcu, Türkiye Cumhuriyeti Nahçıvan Başkonsolosu Mehmet Emin Kiraz'ı ziyaret etti, 'Türkiye-Azerbaycan Dostluk Sergisi'ni açtı

Haber 05-02-2022 11:12

Osman Kavala neden hapiste? Avrupa Konseyi'nin kararı ne yönde oldu? Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konseyi'nin Osman Kavala kararına neden tepki gösterdi?

Osman Kavala ile ilgili Avrupa Konseyi'nden yapılan açıklama sonrası Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yayımlayarak söz konusu karara tepki gösterdi. Bu kapsamda Osman Kavala neden hapiste? Avrupa Konseyi'nin kararı ne yönde oldu? Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konseyi'nin Osman Kavala kararına neden tepki gösterdi? soru ve konu başlıkları merak konusu oldu. İşte detaylar...

Haber 03-02-2022 08:04

Dışişleri'nden Avrupa Konseyine 'Osman Kavala' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine, Osman Kavala hakkında aldıkları karar nedeniyle tepki gösterdi ve "Ülkemizde devam eden bağımsız yargı sürecine müdahale niteliği taşıyan yaklaşımını devam ettirmiş ve yargı sürecine saygı ilkesini ihlal etmiştir." denildi.

Haber 02-02-2022 15:46

Türkiye'den BMGK kararına karşı KKTC'ye destek açıklaması

Türkiye'den BMGK kararına karşı KKTC'ye destek açıklaması

Yurthaber 27-01-2022 23:13

Son Dakika: Türkiye'den BM'ye 'Barış Gücü' tepkisi

Son dakika haberi: Dışişleri, Kıbrıs Adası’nda konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun görev süresinin uzatılmasına ilişkin BM Güvenlik Konseyi Kararı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "Karar alınırken, bu yönde yapılan çağrı ve ikazlara rağmen KKTC makamlarının rızası BM kural ve ilkelerine aykırı olarak yine alınmamıştır. Güvenlik Konseyi'nin bir tarafın rızasını yansıtmayan bir çözüm modelini dayatmaya çalışması gerçeklikten kopuk ve çelişkili bir tutumdur." denildi.

Haber 27-01-2022 23:04

Atakule, Uluslararası Holokost Anma Günü dolayısıyla ışıklandırıldı

Atakule, Uluslararası Holokost Anma Günü dolayısıyla ışıklandırıldı

Yurthaber 27-01-2022 21:10

Adalet ve Dışişleri bakanlıkları arasında Diplomasi Eğitimi Programı İş Birliği Protokolü imzalandı

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir: - "Hem yurt içi hem de yurt dışı eğitim faaliyetlerimizi geliştirerek sürdürmeye ve bölgesinde örnek alınan bir eğitim kuruluşu olmaya kararlıyız"

Yurthaber 25-01-2022 11:24

Türkiye, Suudi Arabistan ve BAE'ye yönelik saldırıları kınadı

Türkiye, Suudi Arabistan ve BAE'ye yönelik saldırıları kınadı

Yurthaber 24-01-2022 12:46

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan Doğu Kudüs'teki zorla tahliyeye kınama

Son dakika haberi! Doğu Kudüs'te yaşayan Salihiye ailesinin evlerinden zorla tahliye edilmesi nedeniyle İsrail'i kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "İsrail'in Kudüs'ün demografik ve hukuki statüsünü aşındıran tek taraflı uygulamaları, iki devletli çözüm vizyonuna ve kalıcı barış zeminine zarar vermektedir." ifadelerini kullandı.

Haber 19-01-2022 21:46

Türkiye'den Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın Türk tarihine ilişkin sözlerine açıklama:

"Yakın tarihimiz hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır"

Yurthaber 13-01-2022 09:54

Son dakika: Türkiye'den Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu'nun açıklamalarına sert tepki

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun, skandal sözlerine tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Yakın tarihimiz hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır." denildi.

Haber 13-01-2022 09:14