Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert tepki

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye'yi göçmenler üzerinden hedef alan açıklamalarına ilişkin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan’ın gerçekleri saptırarak yürütmeye çabaladığı algı operasyonlarının son örneği, Başbakan Miçotakis’in talihsiz ve mesnetsiz açıklamaları olmuştur." cevabını verdi.

 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan resmi açıklama şöyle:

"Yunanistan’ın gerçekleri saptırarak yürütmeye çabaladığı algı operasyonlarının son örneği, Başbakan Miçotakis’in talihsiz ve mesnetsiz açıklamaları olmuştur.

850 bin düzensiz göçmenin Avrupa’ya geçtiği 2015 göç krizine kıyasla, ülkemizin aldığı tedbirler sayesinde bu geçişler %94 oranında azalmıştır.

Göç yolları üzerinde bulunan ülkelerin ve Yunanistan'ın, “sıfır göçmen politikası” uygulaması ve bu kişilerin haklarını hiçe sayması insani değildir. Göçten muzdarip ülkeler ve Yunanistan, öncelikle kaynak ülkelerde göçü tetikleyen nedenlerin ortadan kaldırılması için çaba göstermelidir.

Türkiye, yerinden edilmiş 4 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Küresel bir sorun olan göç yükünü ülkemizin tek başına üstlenmesinin hakkaniyetle bağdaşmadığını Yunan muhataplarımız ve uluslararası toplum anlamalıdır.

Yunanistan Başbakanı görmek ve bilmek istemese de, düzensiz göçmenler sınırda Yunan makamları tarafından geri itilmeye devam edilmektedir. Bu kişiler Avrupa’nın değerleri hiçe sayılarak insanlık dışı muameleye maruz bırakılmaktadır.

Yunanistan’a, ülkemiz aleyhine propaganda yapmak yerine, bu konuda Türkiye ile işbirliği yoluna gitmesinin daha etkili sonuçlar getireceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Yunan Hükümetini;

  • Yunanistan'da göçmenlerin içinde bulunduğu ve uluslararası kuruluşlar tarafından da kayda geçirilen insanlık dışı koşulları düzeltmeye,

  • Gerekli yardımı alamayan göçmenlerin, göçmen çocukların ve bebeklerin kötü koşullardan ölmesini engellemeye,

  • Bu kişilerin uluslararası hukuktan doğan hak ve özgürlüklere sahip olduklarını unutmamaya,

  • Göçmenlerin uluslararası hukuka aykırı şekilde geri itilmesi uygulamasına son vermeye,

  • Göçmenlere karşı silah kullanmamaya ve insanlık dışı muamele yapmamaya,

  • Göçmenlerin inançlarına, insanlığın ve Avrupa'nın ortak değerlerine saygı göstermeye çağırıyoruz."

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, salı günü yaptığı açıklamada “Burada olan şey çok açık: Türkiye, AB’ye baskı yapmak ve bir taviz elde etmek için göçü araç olarak kullanmaya çalışıyor. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yunanistan ile iyi komşuluk ilişkilerine sahip olmak istiyorsa mültecileri ve göçmenleri araç olarak kullanamayacağını açıkça söyledim" diye konuşmuştu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Ne yalvarıyoruz açın kapıları hepsi birden gitsin ve asla geri almayın bunu da bşzmi söyleyelim yeter yahu.
EE BIRAKMIYOSUNUZ MİLLET GÖNDERSİN HEM ÜLKEYE PARA GİRSİN HEMDE ÜLKE MÜLTECİDEN KURTULSUN YUNANLARDA BÖYLE KONUŞUR İSTE YOL VERİN MİLLET MÜLTECİ GÖNDERSİN...
ac kapilari da yuregini gorelim tayyip efendi sözde kabadayilik olmuyor abd ab bizi kullanıyor nerde yardimlar hayal oldu acin sinirlari zındık köpekler düşünsün
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler