Türkiye'den İsrail'e tepki yağıyor

İsrail'de skandal yasanın onaylanmasının ardından Türkiye'den tepki yağmaya devam ediyor. Son açıklama Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

Türkiye'den İsrail'e tepki yağıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "İsrail Parlamentosunda kabul edilen 'Yahudi ulus devleti' kanununu en sert biçimde kınıyoruz." dedi.

Kalın ayrıca "Filistin halkını kendi anavatanlarından yasal olarak da silme çabasını ifade eden bu ırkçı adımın kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir." ifadesini kullandı ve ekledi "(Yahudi ulus devlet yasası) Uluslararası toplumu, tüm dünyanın gözlerinin önünde yaşanan bu adaletsizliğe tepki vermeye çağırıyoruz."

DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in mecliste onayladığı Yahudi Ulus Devlet yasasına ilişkin "Yahudi Ulus Devleti yasası evrensel hukuk ilkelerini ayaklar altına almakta, Filistinlilerin haklarını hiçe saymaktadır." açıklamasını yaptı.

Açıklamada, "Yasada İsrail'in işgal altında tuttuğu Kudüsün başkent olarak ilan edilmesi ÿuluslararası toplum bakımından yok hükmündedir" ifadesi de yer aldı.

YASA BU SABAH ONAYLANMIŞTI

İsrail parlamentosunda, ülkeyi "Yahudilere özel" olarak yeniden tanımlayan tartışmalı bir yasa uzun süren bir oturum sonrası kabul edildi.

Parlamentodan geçen "Yahudi milletinin devleti" yasası ile Arapça, ülkenin iki resmi dilinden biri olmaktan çıkarıldı. Yahudi yerleşimlerinin inşaasına devam edilmesi ise "ulusal bir çıkar" olarak tanımlandı.

Yasa ile "birleşik ve bütün" bir Kudüs'ün de başkent olduğu belirtiliyor.

İsrailli Arap milletvekilllerinin yoğun protestolarına rağmen geçen yasa ile ilgili ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "tarihi bir an" açıklamasını yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
neye tepki veriyorsunuz? eşbaşkanı olduğunuz büyük ortadoğu projesinin içeriği zaten bu! israil sınırlarını genişletmek için yapılmış olan o planın bir parçası bugün olanlar ve o planın eşbaşkanlığını yapıyorsunuz utanmaz herifler! şimdi çıkıp istediğiniz kadar kınayın, boş tenekelik yapın! lakin suç sizde değil bunları bile bile hala size biat edip şu havadan sudan kınamalarınızla gurur duyanlarda! azıcık adamsanız kınamayı kesinde bir yaptırım görelim, hodri meydan!
ya ne demezsiniz
rahip gider biz bagiririz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler