HABER

Dışişleri raporu "objektif" buldu

Ankara (AA) - Dışişleri Bakanlığı kaynakları, AB Komisyonu'nun bugün yayınladığı Türkiye İlerleme Raporunu'nun "objektif" olduğunu düşünüyor.

Raporun bugün açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan diplomatlara göre, komisyonun bu yılki raporu, içeriği bakımından bir sürpriz oluşturmuyor.

AB ile ilişkilerde bir "tren kazası" beklemediklerini de belirten diplomatlar, "trenin, yolunda devam ettiği" değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıllardaki raporların daha rahatsız edici ifadeler içermesine karşın, artık bu ifadelerin kalktığı ve daha iyi persektiflere yer verildiğine işaret eden kaynaklar, "Türkiye'nin fotoğrafının daha iyi çekildiğini" ifade ettiler.

Bununla birlikte diplomatlar rapora ilişkin bazı eleştirilerde de bulundu.

Diplomatlar, Lozan'ın dar çerçevede yorumlandığı biçimindeki ifadelere ve Vakıflar Kanunu ile dinsel azınlıkların eğitim hakkı arasında bağlantı kurulmasına ilişkin hoşnutsuzluklarını dile getirdi.

Raporda eleştirdikleri bir diğer noktanın da Güneydoğu'da namus ve töre cinayetleri konusundaki ifadeler olduğunu belirten kaynaklar, bu alanda Türkiye'de pek çok çalışma yapıldığını, sivil toplumun harekete geçtiğini ve yasaların değiştirildiğini hatırlattılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön