HABER

Dışişleri: Tavrımızı sürdüreceğiz

Bakanlık açıklamasında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2005 yılında kabul ettiği bir kararla, her yıl 27 Ocak gününü Yahudi Soykırımı kurbanlarını anma günü olarak belirlediği hatırlatıldı.

ANKARA (A.A) - Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin karşılıklı anlayış, hoşgörü, özgürlük, güvenlik ve demokrasiye olan inancından hareketle, Yahudi düşmanlığı, ırkçılık, yabancı karşıtlığı ve ayrımcılığın önlenmesine yönelik tavrını kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2005 yılında kabul ettiği bir kararla, her yıl 27 Ocak gününü Yahudi Soykırımı kurbanlarını anma günü olarak belirlediğini, bu tarihin en büyük Nazi ölüm kampı Auschwitz-Birkenau'nun kurtuluş yıldönümüne denk geldiği bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Tarih boyunca insanlığa karşı işlenmiş en vahim ve emsalsiz bir suç olan Holokost'un telin edilmesi, gelecekte soykırımların önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve yeni kuşakların eğitilmesine yönelik gayretlerin teşvik edilmesi her Birleşmiş Milletler üyesi ülkenin görevi olduğu kadar, bir insanlık borcudur.

Bu vesileyle, İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'nın çeşitli merkezlerinde görev yaparken Nazi yönetiminin hedefi halindeki kişileri korumak ve Holokost'tan kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atmaktan hiçbir şekilde çekinmemiş olan diplomatlarımızı da saygı ve rahmetle anıyoruz."

Geri Dön