DİSK Genel Başkanı Çelebi: "Eylem amacına ulaştı"

ANKARA (ANKA) - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, AKP, MKYK'dan çıkan sosyal güvenlik yasa tasarısının gözden geçirilmesi kararının, eylemin amacına ulaştığını gösterdiğini söyledi.

AKP, Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'ndan (MKYK) Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın tamamının yeniden gözden geçirilmesi kararı çıktı. DİSK Genel Başkanı Çelebi ANKA'ya yaptığı açıklamada, kararı "harika" olarak nitelendirirken, "Demek ki bu konuda ortaya koyduğumuz iradenin haklı olduğunu ve amacına ulaştığını gösteriyor" dedi.

-HALKIN YÜZDE 80'İ TASARIYA KARŞI"-
Halkın yüzde 80'inin yasa tasarısına karşı olduğunu vurgulayan Çelebi, "Bugün yapılan eylem sırasında bunu da gördük. Ben bugün İzmir'in sokaklarındaydım. Özellikle iki saat trafikten dolayı araçlarının içinde kalan sürücülerin ve halkın duyarlılığını gördüm. İzmir'de halkın sokağa indiğini gördüm. Bu yasanın bu şekilde çıkarılması halinde daha etkin eylemler yapacağımızı ilan etmiştik. Bu bir sağduyudur" dedi.

-"DİLERİZ TÜRKİYE GERÇEKLERİNE UYGUN YASAL DÜZENLEME YAPILIR"-
Çelebi amaçlarının toplumu germek olmadığının da altını çizerek, halkın mağdur duruma düşmesini engellemeyi amaçladıklarını söyledi. Çelebi, "Toplumun çıkarlarını korumak ve mağdur olmasını engelleme yönünde mücadele ediyoruz. Mağdurların tepkisini ortaya koydu. Bu anlamda mağdurların sesiyiz. Bu da önemli bir adımdır.

Diliyorum ısrarcı bir şekilde İMF ve Dünya Bankası patentli yasa yerine Türkiye gerçeklerine uygun bir yasal düzenleme, sosyal tarafların da mutabakatı ile hazırlanır" dedi. Çelebi, eylemlerinin ses getirdiğini ve başarıya ulaştığını gördüklerini belirterek, "Mağdurların sesi başarıya ulaştı" dedi. (ANKA)