HABER

Diyabet ve kalp hastalarına şeker uyarısı

Diyabet ve kalp hastalarına şeker uyarısı

KAYSERİ (AA)- Ramazan Bayramı'nda fazla şeker tüketilmesine bağlı olarak diyabet ve kalp hastalarında komaya girme riskinin artabileceği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Habibe Şahin, Ramazan Bayramı'yla özdeşleşen bayram şekeri ve tatlıların fazla miktarda tüketilmesinin birçok ciddi sağlık sorununa neden olabileceğini vurguladı.

Bayramla birlikte, çok fazla gıda tüketilmeye başlanmasının Ramazan ayında oruç tutmaya alışan vücudun dengesini bozacağını belirten Şahin, özellikle diyabet ve kalp hastalarının bu konuda daha fazla risk altında bulunduğunu hatırlattı.

"Toplumumuzda bayramda misafirlere baklava, çikolata ve meşrubat gibi fazla şeker içeren yiyecek ve içeceklerin ikram edilmesi geleneği yaygındır" diyen Şahin, "Bu yiyecek ve içeceklerin fazla miktarda tüketilmesi, vücutta şeker fazlalığına ve dolayısıyla insülin hormonunun yetersiz kalmasına neden olur. Kan şekerinin yükselmesiyle diyabet hastaları komaya girebilir. Fazla şekerin vücutta yağa dönüştürülmesiyle de kalp hastaları kriz geçirebilir" dedi.

Fazla şeker tüketmenin zararlarını en aza indirebilmek için öncelikle şekerli gıdaların çokça tüketilmesinin önlenmesi gerektiğini bildiren Şahin, "Misafirlere şekerli meşrubatlar yerine ayran, tatlı ve baklava yerine ise tuzlu pastalar veya kurabiyeler ikram edilmesini tavsiye ediyoruz"diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön