HABER

Diyanet: Avlulara oyun alanı yapılmalı

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, ''Hem çocukların camiye alıştırılması, hem de camiye gelen ebeveynlerin rahat ibadet edebilmesi için camilerin avlusuna çocuk oyun alanı yapılmalı'' dedi.

Er, yaptığı açıklamada, camilerin ''Allah'ın evi'' olduğunu dile getirerek, buna layık şekilde inşa edilmeleri ve düzenlenmeleri için tüm Müslümanların gayret etmesi gerektiğini söyledi.

Camilerin inşası sırasında toplumsal hayatın bir bütün olduğu gerçeğinin gözönünde bulundurulmasını isteyen Er, camilerin gerek iç dizaynı gerekse çevre düzenlemesiyle bulunduğu mahallenin cazibe merkezi olması gerektiğini belirtti.

Er, camilerde engellilerin ibadetine uygun düzenlemeler yapılmasının, internet, bilgisayar ve toplantı odası, kütüphane, okuma salonu, çocuk oyun alanı ve emzirme odası gibi bölümlerin bulunmasının önemine değindi.

Camilerin avlusunda vatandaşların oturup dinlenebileceği, çocuklarının zaman geçirebileceği alanlara ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Er, yeni inşa edilen camilerin avlusuna çocuk parkı yapılmasını tavsiye ettiklerini kaydetti. Er, ''Hem çocukların camiye alıştırılması hem de camiye gelen ebeveynlerin rahat etmesi için camilerin avlusuna çocuk oyun alanı yapılmalı'' diye konuştu.

AA

Geri Dön