Diyanet 'kız çocuklarının erken yaşta evlenebileceği' haberine açıklama yaptı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet İşleri'nin kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri şeklinde açıklamada bulunduğuna dair haberlerin asılsız olduğunu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Diyanet 'kız çocuklarının erken yaşta evlenebileceği' haberine açıklama yaptı

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Dini Terimler Sözlüğü adlı yayınımızdaki tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmek iyi niyetle izah edilemez” dedi.

Açıklamada, “Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir. Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların Sonuç Bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceği defalarca kayda geçirilmiştir. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun görüşü de bu yöndedir” ifadelerine yer verildi.

DİYANET'İN SİTESİNDEKİ TANIMLAR TARTIŞMA YARATMIŞTI

Diyanet'in resmi sitesindeki 'Dini Kavramlar Sözlüğü' bölümünde 'bulûğ' ve 'nikâh' kelimelerinin açıklamaları tartışma yaratmıştı. Dini Kavramlar Sözlüğü bölümünde 'bulûğ' için şu ifadelere yer verilmişti:

"Sözlükte 'ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi' anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. Bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir. Ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişebilir. İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur."

Dini Kavramlar Sözlüğü bölümünde 'nikâh' için şu ifadelere yer verilmişti:

"Sözlükte 'evlenmek ve cinsi ilişkide bulunmak' anlamına gelen nikâh, bir fıkıh terimi olarak, karşı cinsten iki kişinin, birlikte yaşamalarına ve karşılıklı yardımlaşmalarına imkân veren ve taraflara karşılıklı hak ve sorumluluklar yükleyen bir sözleşmedir. Medenî bir sözleşme olan nikahı Hz. Peygamber tavsiye etmiş ve "Nikâh benim sünnetimdir." buyurmuştur (İbn Mâce, Nikâh, 1). Evlilik, kişiyi zinadan korur, insan neslinin devamını sağlar. Kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesi bulunması halinde evlenmesi vaciptir. Buna karşılık, eşlerin birbirine karşı olan hak ve sorumluluklarını yerine getiremeyeceği ve haksızlık yapacağı kanaatinin ağır basması halinde ise mekruhtur. Bunların dışında evlilik sünnettir. Nikâhın, iki şahit huzurunda tarafların irade beyanında bulunmak suretiyle akdedilmesi gerekir. Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur. Nikâhın sahih olması için, evlenecek kişilerin evlilik engelleri bulunmamalıdır. Şartlarına uygun olarak gerçekleşen evlilik; dinin izin verdiği ölçüler içinde eşleri birbirine helâl kılmakta, hısım akrabalığı, nesep, miras, mehir, nafaka gibi hukukî sonuçlar doğurmaktadır. Hukuken tanınmayan evlilikte, bu sonuçlar güvence altına alınamadığından, resmen tescil ettirilmeyen evlilik kanunen suç olduğu gibi, dinen de doğru değildir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
La diyanet biraz da yurtlardaki tecavüzlerden, hırsızlığın haram olduğundan, çocuk istismarının günah olduğundan, kul hakkı yemenin caiz olmadığından, diyanete alınan lüks araçların israf olduğundan da bahsetsen ya, belki maaşınızı hakedersiniz.
SİZİN O BEĞENDİĞİNİZ KÜÇÜK YAŞTAKİ ŞARKICI BOZUNTULARI 35 YAŞINDAKİ ADAMLARLA TAKILMASI NORMAL AMA O YAŞTA EVLENMESİ YOBAZLIK DEĞİL Mİ ? KAŞAR OLSUN AMA GELİN OLMASIN HEPİNİZ KAHPESİNİZ
şimdi H.z Aişe annemizin 9 yaşında evlendiğini bu yüzden evlenebilir bu yaşta diyeceklerini savunacaklar lakin bu emevilerin bir oyunudur gerçek kaynaklar araştırılırsa H.z Aişenin 185 yada 19 yaşında evlendiğini bilirler bu çok büyük bir istismar bu yüzden günde kaç çocuk 9 yaşında 10 yaşında şerefsiz bir sakallının karısı oluyor şerefsiz sakallı kendi kızını vermez ancak kendi yapmak ister adi şerefsiz sakallı sakalına sçtğm
GERÇEK İSLAMI bilmeden konuşmayın günaha girersiniz: Önce Araştırın: Peygamberimiz Hz.Aişe ile 9 yaşındayken evlenmişti. Talak 4. ayet henüz adet görmemiş kızların evlilik durumları üzerine indi. Buna ek olarak Hz.Ebubekir kızını peygamber ile, Peygamber kızını Hz. Osman' ile, Hz.Ömer'in yine kızını peygamber ile, Hz. Ali de kızı Ümmü yü(peygamberin torunu) Hz.Ömer le evlendirmişlerdir. Günaha girmeden önce araştırın öyle yorum yazın. Dinde yaş sınırı yoktur.
@giordano BEYNİNE BİLMEM NE SÖYLEMELİ SUDİARABİSTAN İLKLİMİNDE ERKEN ERGENLİK OLBİLİYOR TURKIYEDEKI ERGENLIK ILE ARABISTANDAKI SICAKLIKLARDAN DOLAYI OLUSAN ERGENLIK FARKLIDIR BILIMDE BILMIYORSUN KARA CAHIL NE OLURSA OLSUN ERGENLIKDEDE OLSA BU ONLAIN COCUK OLDUU GERCEGINI SAPTIRAMAZ... VE DEGISTIREMEZ..
Keşke, bu tür konulara ilginin yoğunluğu, yerini Kur'an'ı anlamaya yönelse. Okuyorum ve hiç bu tür şeylere rastlamadım. Akıl sahiplerine yönelik, iyi insan olmaya davet, teşvik ve ibretler var. İlim, irfan ve iyi ahlak yönlendirmesi var anlayana. Anlamı ne çok yozlaştırılmış ve ne çok hurafe eklenmiş. İnsanlar yada kurumlar neler ile uğraşıyor. İnsanlar inançtan uzaklaşıyor, uzaklaştırılıyor. Akıl işi değil.
GERÇEKLERİ bilmeden konuşmayın günaha girersiniz: Önce Araştırın: Talak 4. ayet henüz adet görmemiş kızların evlilik durumları üzerine indi. Peygamberimiz Hz.Aişe ile 9 yaşındayken evlenmişti. Buna ek olarak Hz.Ebubekir kızını peygamber ile, Peygamber kızını Hz. Osman' ile, Hz.Ömer'in yine kızını peygamber ile, Hz. Ali de kızı Ümmü yü(peygamberin torunu) Hz.Ömer le evlendirmişlerdir. Günaha girmeden önce araştırın öyle yorum yazın. Mevdudi,Taberi,İmam Kurtubi,Mukâtil B. Süleyman El-Horasânî,İmam Nevevi gibi daha bir çok önde gelen din alimi sadece adet görmek evlilik için yeterlidir der.
Demek ki sen kızını 9 yaşında evlendireceksin. .Allah sana önce akıl fikir versin..Onlar daha ÇOCUK..evlilikten ne anlar,evi geçindirmekten ne anlar ,cinsellikten ne anlar..Yzaık günah be..
@giordano 9 yaşında kızını everirmisin 30 yaşında adamla buna cevap ver önce
9 yaşında çocuk .ADI ÜZERİNDE ÇOCUK... Yeter bir bitmedi sapıklığınız.İslâmiyet'i kendinize menfaatinize göre çevirmeyin artık. Rabbim affetmesin sizi ve sizin gibileri.
HZ. AYŞE evlilik yaşı HZ. MUHAMMED araştırmak gerek... bu adamlar boş yere bunları yazmıyor.. insanlar araştırıp soruyorlar cevap veremeyince bu tür yazılarla bence ortam hazırlanıyor ileriye..
kesinlikle yanlış anlaşılmasın bu pislikler tam bir o..pu cocuğu ve bu söylemlere sessiz kalan hükümet ise katıksız çocuklara tecavüzü istismarı meşru 1 kereden birşey olmaz ailesi sahip çıksaydı diyenler ben sizlerin çocuklarınıza talibim verin ve görün dinsiz imansız kafir devşirme itler siz bu düşünceye sahipseniz kendi çocuklarınızı da bu çukurun içine atacaksınız dediğim gibi ben çocuklarınıza talibim biz ne kendi evladımızı nede başkasının küçük çocuklarını sizlerin pislik dolu çukurlarınıza atılmasına izin vermeyiz
Diyanet, Allah rızası için, kamuoyu baskısına, zamana, zemine göre fetva verme... İslam'da 4 evlilik vardır ama şartları zordur, tavsiye edilmez gibi bir fetvayı bile veremiyorsunuz. Burada yaş mıdır önemli olan, yoksa kişinin akîl balîğ olması mı? Size göre kişi artık 18 yaşına gelmeden günahından sorumlu değil midir? Yani ergen olmuş kişi yaptıklarından sorumlu mudur? Evliliğin bununla ilişkisi yoksa onu açıklayın. Din ruhsat veriyorsa onu saklamayın ama ataerkil aile yapısı dağıldı, artık tavsiye etmiyoruz deyin... Yıllarca faiz haramdır bile diyemediniz, yapmayın...
Yetimleri, nikah çağına gelinceye kadar, deneyin. Yeterince olgunlaştığını anlarsanız, o zaman mallarını kendilerine veriniz. (Nisa 6) Ayette geçen “nikah çağına gelinceye kadar,” ifadesinden Allah, evlenmenin belli bir yaşa gelince yapılmasını söylemektedir. Yeterince olgunlaşmak, orjinal metinde ''rüşd'' olarak geçmektedir. Rüşd, aklen ve bedenen olgunlaşmak, kendini idare etmede yeterli hale gelmek demektir. Tıbba göre kızlar 17, erkekler ise 19 yaşında bedeni olgunlaşmayı tamamlar. Ancak rüşde erebilmeleri için malı idare edebilmeleri de gerekir. İşte o zaman nikah çağına erişmiş olurlar
Hz. Ayşe'nin ablası Esma, kendisinden 10 yaş büyüktür. Hz. Peygamber 622 yılında hicret ettiğinde Esma 27 yaşındaydı. Hz. Peygamber hicretten 2 yıl sonra Hz. Ayşe ile evlenmiştir. Demek ki Hz. Ayşe 19 yaşında, (eğer 19'dan gün almamışsa 18 yaşında) idi. Ayrıca Hz. Ayşe ''Annem ve babam İslâm’a girdiklerinde, benim, onların davranışlarına kesinlikle aklım eriyordu.” diyor. Yani 610 yılında 4-5 yaşındaydı. (Kıyamet 46) ayeti de oku emrinden 4 yıl sonra indi. Hz. Ayşe bu ayet indiğinde oyun çağında olduğunu söylüyor. Yani 614 yılında 8-9 yaşındaydı. Tüm bu bilgiler uydurma hadisi de yalanlıyor.
DİB Türkiye'nin sorunlarını bitirdi, örneğin dövizle rüşvet yiyen Zafer Çağlayan hakkında hemen fetvasını verdi, cuma hutbesinde rüşvet alanında verenin de melun olduğunu cemaate bir güzel anlattı, milletin vergilerini çarçur edenleri, beytulmala el uzatanlari, haram yiyenleri, israf edenleri halletti, işçiye geçirebileceği kadar ücret verilmesi gerektiğini korkusuzca haykırdı, geriye 9 yaşındaki kızların evlenip evlenemeyecegi meselesi kaldı.Allah sizleri kahretsin. Varsa o şekilde kızınız verin. Benim yok, almaya kalkanın da ..... anlarsiniz
burada bir çok kişi halife osman ve ömer den örnekler vermiş ki bu iki halife muaviye denen ve islamın yok olmasının tek sebebi şeytana destek veren iki halifedir muaviye ki indirilen dini uydurulan dine çevirmiştir resmen emevi dinini uydurmuştur oglu yezid uydurulan emevi dinini korku ve baskılarla tüm islam alemine benimsetmiştir. bakın arablarda gelenekler dinden önce gelir onlar ilin gelenekleri herşeydir bu çocuk gelin geleneği onların kanlarında genlerinde var ama biz TÜRKÜZ hadi birtane sadece bir tane çocuk yaşta gelin alan TÜRK gösterin şu arab artıklığını bırakalım lütfen
şimdi bazı arkadaşlar arab toplumuyla bizi kıyaslıyor birincisi onlar arab evet Hz Ömerde olsa Hz Osmanda olsa onlar arab onların yerleşik kültürü öyle küçük yaşta evlilik onlarda var dedik ya arab onların dinleride imanları karışık gerçek islam sadece bizde Müslüman Türklerde yaşam bulmuştur arab yalaması artoğı olmanın bi faydası olmaz bize bilinçli olarak Türklüğümüzden sogutuyorlar bizi Atilla ruhu Hülağü Han ruhu Alparslan ruhu bizden soğutuluyor Fatih ruhu soğutuluyor bize mervan ruhu yezid ruhu muaviye ruhu aşılanıyor zaten Alparslan ruhu bizden gidince al sana suriye al sana ırak
"Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir" diyorsun ama, resmi din görevlilerinin 18 yaşından küçük ne kadar kızı imam nikahı kıydığını açıklamıyorsun ?
en erken hadis peygamberimizin vefatından 130 yıl sonra yazıldı bazı kaynaklarda 150-200 yıl sonra yazıya geçtiği söyleniyor ancak ortak ve kesin olan bilgi peygaberimiz hayattdayken kesinlikle hadislerin yazıya geçirilmediği ve bu mervan- muaviye ve tabiki yezid ve daha sonraları emeviler ve abbasilerdede bilinçli olarak indirilen din uydurulan dine dönüştü burda bakmamız gereken kuran ve bizzat peygamberimizin sünnetidir hadisler geçerli tutarlı doğru bilgi değildir tıpkı sözde peygamberimiz 9 yaşında hanım almış bu bilgi en erken 130 yıl sonrasına dayanıyor yani şeytanın arka bacağı emevi d
En iyisi Erkek olsun kız olsun 18 yasına giren istedigi ile evlenmeli. Akılda vucut'da gelişmiş olur. 9 yaş resmen çocuk yaşıdır kim ne derse desin.
Diğer Haberler