HABER

Diyanetten diğer kurumlar 1978 atama

Ankara (AA)- Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, 58, 59 ve 60. Hükümetler döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde çalışmakta iken, diğer kurumlara yatay geçiş yoluyla bin 978 personelin ayrıldığını belirtti.

Yazıcıoğlu, "Söz konusu hükümetler döneminde 10 bin 4 açıktan personel alımı yapılmıştır. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince 4 bin 527 İmam-Hatip ve bin 663 Kur'an kursu öğreticisi istihdamı sağlanmıştır" dedi.

Yazıcıoğlu, DSP İstanbul Milletvekili Hüseyin Mert'in konuyla ilgili soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, yürürlükteki kanunlar ve diğer meri mevzuatların kamu çalışanlarına kurumlar arası nakil talebinde bulunma hakkını verdiğini hatırlattı. Yazıcıoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının bu çerçevede hem hizmet gereklerini hem de muvafakat talebinde bulunan personelin durumunu birlikte değerlendirerek, personeli mağdur etmeden muvafakat işlemlerini gerçekleştirdiğini belirterek, "Bu itibarla 58, 59 ve 60. Hükümetler döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde çalışmakta iken, diğer kurumlara yatay geçiş yoluyla bin 978 personel ayrılmıştır" dedi.

Yazıcıoğlu, Bakanlığa personel alımlarının ise Devlet Memurları Kanununda belirtilen genel ve özel şartlara haiz adaylar arasında, genel mevzuat ve Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili yönetmeliklerinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeterlik belgesine sahip olmak ve KPSS'ye girerek yeterli puan almak koşulu ile ÖSYM Başkanlığınca yapıldığını bildirdi.

Bakan Yazıcıoğlu, "Bu çerçevede söz konusu Hükümetler döneminde 10 bin 4 açıktan personel alımı yapılmıştır. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/b maddesi gereğince 4 bin 527 İmam-Hatip ve bin 663 Kur'an kursu öğreticisi istihdamı sağlanmıştır" dedi.

Geri Dön