HABER

Diyarbakır Cezaevi TBMM gündeminde

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “yıkılacak” dediği Diyarbakır Cezaevi’ni TBMM gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Seyhan, Diyarbakır Cezaevi’nin yerine Silivri cezaevi gibi kampüs tipi 6 bin kapasiteli cezaevi projesi yapılacağını iddia ederek, “Bölgede terör ve çatışma ortamında bir artış mı bekliyorsunuz? Kapasite yüksekliğinin bu beklenti ile bir ilgisi var mıdır” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “yıkılacak” dediği Diyarbakır Cezaevi’ni TBMM gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Seyhan, Diyarbakır Cezaevi’nin yerine Silivri cezaevi gibi kampüs tipi 6 bin kapasiteli cezaevi projesi yapılacağını iddia ederek, “Bölgede terör ve çatışma ortamında bir artış mı bekliyorsunuz? Kapasite yüksekliğinin bu beklenti ile bir ilgisi var mıdır” diye sordu.

Yaklaşık 3 yıl önce yeni cezaevinin yapılma kararının alındığını belirten Seyhan, “Yeni cezaevi L tipi olup, D tipi cezaevinin yanına yapılmak istenmektedir. Yeni cezaevinin Silivri cezaevi gibi kampüs tipi bir cezaevi projesinden oluştuğu aynı kampüs içerisinde 1’i açık, 6 kapalı, toplam 7 cezaevinin bulunduğu görülmektedir. Yıkılacak cezaevinin kapasitesinin 6 yüz, yapılacak cezaevi kapasitesinin ise 6 bin olduğu görülmektedir” dedi.

Yeni cezaevinin yapılma kararının yaklaşık 3 yıl önce alındığına dikkat çeken Seyhan, şöyle dedi:

“Başbakan Diyarbakır konuşmasında; Diyarbakır Cezaevi'nin yıkılacağı, 12 Eylül’ün izlerinin silineceği, yerine yeni bir cezaevinin yapılacağını beyan etmiştir. Yaptığım incelemelere göre bu cezaevinin yapılma kararı üç yıl önce alınmış, iki yıl önce projesine başlanmış ve projesi tamamlanmıştır. Mevcut cezaevinin yeri hazine arazisi olup 2,5 yıl önce Adalet Bakanlığı’na devredilmiştir.”

“BÖLGEDE TERÖR VE ÇATIŞMA ORTAMINDA ARTIŞ MI BEKLİYORSUNUZ?”

TBMM Başkanlığı’na, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Seyhan, şu soruları sordu:

“İki yıl önce projesine başlanan ve bugün için projesi tamamlanan yeni Diyarbakır Cezaevi neden şimdiye kadar kamuoyuna duyurulmamıştır?

Hangi nedenle kampüs tipi organize bir cezaevi kompleksi yapma ihtiyacı duyulmuştur?

Yapılacak cezaevinin kampüs kapasitesi nedir? Her cezaevinde kaç tutuklu kalabilecektir?

Bölgede suç işleme oranının ve tutuklu sayısının artacağı yönünde bir beklentiniz var mıdır? Bölgede terör ve çatışma ortamında bir artış bekliyor musunuz? Kapasite yüksekliğinin bu beklenti ile bir ilgisi var mıdır?”

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön