Diyarbakır'da dağa kaçırılan genç kız örgütten nasıl kaçtığını anlattı

Diyarbakır'da 6 yıl önce 15 yaşındayken 'piknik' bahanesiyle PKK'lı teröristlerce kaçırılan genç kız, dağa götürülme ve örgütten kaçma sürecine ilişkin bilgi verdi. Her defasında kaçmak istediğinde ailesinin ve kendisinin tehdit edildiğini anlatan genç kız, "Temmuz ayında bulunduğum gruba mevzi kazma görevi verildi. Yaklaşık 17 gün mevzi kazdık. Çalışmalar bittiğinde çukura kazmayı attım. 'Kazmayı unuttum, almaya gidiyorum' bahanesiyle geri dönüp kaçış planımı gerçekleştirdim." diye konuştu.

Diyarbakır'da dağa kaçırılan genç kız örgütten nasıl kaçtığını anlattı

Diyarbakır'dan 6 yıl önce Muazzez Sümer Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde 10'uncu sınıfta okurken dağa kaçırılan, 2014 yılında annesinin, kızına kavuşma ümidiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki oturma eylemine katıldığı B.T, 2 ay önce terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki kamplarından kaçmayı başararak güvenlik güçlerine teslim oldu.

Ailesine 6 yıl sonra kavuşan B.T, ifadesinde kandırılma, dağa kaçırılma ve örgütten kaçma sürecine ilişkin bilgi verdi.

İfadesinde B.T, 10. sınıf öğrencisiyken Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Dicle-Fırat Kültür Merkezi'nin çocuklara yönelik açtığı kurslara katıldığını belirtti.

Kurs süresince Sümer Park'ta bulunan "Gençlik Meclisi" isimli birimde sosyal etkinliklere katıldığını ifade eden B.T, ismini "Ali" olarak tanıtan kişi vasıtasıyla örgütsel çalışmalara dahil edildiğini aktardı.

'PİKNİK' BAHANESİYLE KAÇIRILMIŞ

Ali'nin kendisine, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması olan YDG-H'ye katılmasını söylediğini, ailesinin de "bu kişilerle görüşmemesi" konusunda uyardığını anlatan B.T, çocuk olduğu için bu kişilerin gerçek yüzünü göremediğini vurguladı.

16 Temmuz 2013'te Ali'nin "piknik düzenleyeceklerini ve bazı arkadaşlarla kendisini tanıştırmak istediğini" söylediğini aktaran B.T, piknik yapmayı sevdiği için bu teklifi kabul ettiğini dile getirdi. B.T, 2 gün sonra ise 3 erkeğin de bulunduğu bir aracın kendisini almaya geldiğini, onlarla Lice ilçesine doğru yola çıktıklarını kaydetti.

'SİZE VERECEĞİMİZ ARKADAŞ BUDUR'

B.T, Ali'nin Yolçatı mevkisinde "İşim çıktı" diyerek araçtan indiğini, daha sonra kırsal bir alanda 2 kadın PKK'lı teröristin kendilerini karşıladığını görünce çok korktuğunu belirtti.

"Benimle beraber olan A.D. teröristlere, 'Size vereceğimiz arkadaş budur' diyerek beni onlara teslim etti. Çok korkmuştum ve o an bir şey diyemedim. Çünkü beklemediğim bir durum yaşanıyordu ve teröristlerin elinde silah vardı." diyen B.T, ifadesinde şunları aktardı:

"O an şoka girmiştim. Beni onlara teslim eden kişi 'Biz daha sonra seni görmeye geleceğiz.' diyerek oradan ayrıldı. Bu kadın teröristlerle 40 dakika yürüyerek, başka 2 kadın teröristin yanına geldik. Bu örgüt üyeleriyle bir gece beraber kaldıktan sonra belirlenen bir noktaya geldik. Burada örgüte yeni katılan 5'i kadın 15 kişi olarak, 15 gün boyunca teorik, askeri ve ideolojik eğitim aldık. Eğitimden sonra bizi 3 silahlı teröristle götürdükleri Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine 25 günde ulaştık."

SURİYE'DE UZUN SÜRE TEDAVİ GÖRMÜŞ

2018'de sağlık sorunları yaşadığını ve Suriye'ye gönderildiğini kaydeden B.T, burada uzun süre tedavi gördüğünü, sürekli kaçmayı ve ailesini kavuşmak istediğini, bunun için de planlar yapmaya başladığını söyledi.

"Şubat ayında kaçma girişimim oldu. Irak sınırında örgütün bir birimi tarafından yakalandım. 18 gün boyunca ev hapsine alındım. Bu süreçte bana her gün soruşturma yapıldı." ifadelerini kullanan B.T, kırsal alandaki teröristlerle sadece yerel halktan olan milisler ve örgüte eski katılım sağlayan teröristlerin ailelerinin gelerek görüşme yaptıklarını öne sürdü.

B.T, "Yabancı teröristlerin yer aldığı 'enternasyonal taburlar' dediğimiz birimler YPG içerisinde faaliyet gösterirdi. Yabancı gazeteciler ve terör örgütünü merak eden yabancılar da kamplara ve barınma alanlarına gelirdi." diye konuştu.

'KAZMA' BAHANESİYLE KAÇTI

Terör örgütü PKK'dan kaçış sürecine ilişkin ise B.T. şunları aktardı:

"2013'te 15 yaşındayken 'piknik' adı altında dağa kaçırıldım. Her defasında kaçmak istediğimde ailem ve ben tehdit ediliyordum. Temmuz ayında bulunduğum gruba mevzi kazma görevi verildi. Yaklaşık 17 gün mevzi kazdık. Çalışmalar bittiğinde çukura kazmayı attım. 'Kazmayı unuttum, almaya gidiyorum' bahanesiyle geri dönüp kaçış planımı gerçekleştirdim. Yaklaşık 40 dakika boyunca arazide koşarak önüme çıkan bir sivil araca bindim. Bu araçla Zaho'ya geldim. Buradan da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi peşmergelerine teslim edildim. Bu yıl örgüte katılım en az seviyede hatta hiç katılım yok. Ailemi ve devletimi uğraştırdığım için çok pişmanım."

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Uydurma haber , AKP nin şu ara en büyük hedefi HDP yi kötü göstererek oylarını ve milletvekillerini ele geçirmek. AKP deki parçalanma hızla sürüyor ve büyük bir kayıp sözkonusu. Bu kaybı HDP nin oylarıyla kapatmayı planlıyorlar. Bunun içinde HDP yi kötülemek , aşağılamak , pkk lı gibi göstermek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Tek hedef oylarını almak.... Madem bu kadar kötüydü başta kurulmasına neden izin verdiniz , madem teröristti neden daha önce kapatmadınız.. Herşeyin bir planı var. Her habere inanmayın lütfen....
@nilgunk70 HDP zaten iliğine kadar kötü, kendi çıkarları için savunuyoruz dedikleri kürt halkını bile yabancı devletlerin çıkarları için manipüle eden pislikler topluluğu.
Haklısın sizler pkk ile rahat rahat memleketi paylaşmak için Ak parti bunları uyduruyor hatta kandırıp dağa çıkarıyor sonra teslim alıyor yavrum ak parti bitmez ama pkk olmazsa siz bitersiniz bu kadar pkk hdp sempatizanı olmayın biraz vatan senpazitanı olun
EEEEE..NOLMUŞŞ...YANİ.....PKK...BİTTİMİ YANİ...?!!..HER SÜRÜDE BİR KARAKOYUN OLUR...?!!..
ne o lan çok mu zoruna gitti kızın kaçması
Az kaldı biteceksiniz yok olacaksınız
ya bırakın arkadaş pkk kaçırdı laflarını. askeri polisi şehit edenleri masum gibi göstermeyin. kendi istekleri ile gidiyor bu hainler kıçları sıkılıncada kaçırıldık hiç bir eyleme katılmadık deyip işin içinden çıkıyorlar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler