HABER

Diyarbakır'da 54 kaçak mülteci yakalandı

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birimler tarafından Bismil İlçesi Sinan Köyü Jandarma Karakol Komutanlığı'nda yol araması sırasında bir kamyonun içinde 35 Pakistan, 18 Bangladeş ve 1 Afganistan uyruklu olmak üzere toplam 54 şahıs ile organizatör olduğu iddia edilen 1 Türk yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı'nın yasa dışı göçle mücadele faaliyetleri kapsamında, Bismil İlçesi Sinan Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen yol uygulamalarında bir kamyonda yapılan aramada, ülkemize kaçak yollardan pasaportsuz olarak giriş yaptıkları belirlenen 35 Pakistan, 18 Bangladeş ve 1 Afganistan uyruklu olmak üzere toplam 54 yabancı uyruklu şahıs yakalandı. Gözaltına alınan yabancı uyruklu kişilerle birlikte, bu kişilere organizatörlük yaptığı belirlenen 1 Türk vatandaşı da gözaltına alındı. Organizatörlük yapan şüpheli sevk edildiği adli mercilerce tutuklanırken, mülteciler ise sınır dışı edilmek üzere Emniyet İl Müdürlüğü'ne bağlı Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi.

Sinan Karakol Komutanlığı'nda ağırlanan 54 kaçak mülteciye askerler tarafından ekmek ve su verildi. Öte yandan, 2006 yılı içerisinde "Yasa Dışı Göçle Mücadele" kapsamında Türkiye'ye giriş yapan 275 yabancı uyruklu şahıs ve bunlara organizatörlük yapan 14 Türk vatandaşının yakalandığı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön