Diyarbakır'da bir ilk!

Diyarbakır Eminyet Müdürlüğü, polis halk dayanışması için bir iftar yemeği verdi.

Diyarbakır'da bir ilk!

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Diyarbakırlılara seslendiği konuşmasında, son yıllarda ülke ve bölgede sıkıntılar olduğunu belirterek, "Benim sizden bir istirhamım var. Artık bundan sonraki süreçte bizim inancımızda bunu gerektiriyor. Hayır kapılarımızı açık tutacağız. Şer kapılarımızı da sonuna kadar kilitleyeceğiz" dedi.

MEYDANDA BİR İLK

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü kentte bir ilki gerçekleştirerek Dağkapı Meydanı'nda 'Polis Halk Buluşması, İftar Yemeği' adı altında yaklaşık 2500 vatandaşa iftar yemeği verdi. Meydanın masalarla doldurulduğu iftar yemeğine Diyarbakırlılar büyük ilgi gösterirken, masaların dolması nedeniyle yer bulamayanlara meydanın yanındaki bir lokanta ayrıldı. İftara, Ak Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Mine Lök Beyaz, Vali Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Recep Güven katılırken, vatandaşlarla birlikte aynı masada oturdular.
İftarda Türkçe, Kürtçe, Arapça ilahiler ile Kuran-ı Kerim okundu. Polisle ilk kez aynı masada kentin meydanında yemek yiyen vatandaşlar organizasyondan oldukça memnun olduklarını belirterek, davet karşısında önce şaşırdıklarını ardından çok mutlu olduklarını söyledi. Bu tür ortamların sürmesini isteyen vatandaşlar, polise teşekkür ederek, ilk kez böyle bir etkinlikle karşılaştıklarını ifade etti.

GÜVEN: ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDECEK VE TAÇLANACAKTIR

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, iftar yemeğine katılan vatandaşların daveti şereflendirdiklerini söyledi. Güven, "Dağkapı Meydanı kardeşlik meydanı olsun diye uğraşıyoruz. Diyarbakır polis teşkilatı olarak bizler, Diyarbakır halkına hizmeti onur ve şeref saydık. Bunu sonuna kadar sürdüreceğimize yemin ediyoruz. Sizler bizi böyle destekledikçe bu huzur ortamı, çözüm süreci devam edecek ve taçlanacaktır inşallah. Ramazanın bu güzel atmosferinde Allah'ınkulları olarak bir araya geldik, bu ülkenin insanları olarak bir araya geldik. Bizler kendimizi gurbette hissetmiyoruz, zaten bütün insanlar birlikteyiz. Hep beraber biz Kürdü'yle, Arabı'yla, Türkü'yle, Zazası'yla, Çerkezi'yle her milletten insan ile cennette buluşmayı orada bir olmayı Hz Muhammed Mustafa'nın sancağı altında toplanmayı arzu ediyoruz. Biz biriz, kardeşiz Allah birliğimiz daim etsin" dedi.

VALİ KIRAÇ, DİYARBAKIRLILARA SESLENDİ

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, emniyet teşkilatının ev sahipliğinde mübarek bir sofrada buluşulduğunu belirterek, "Gönül soframızı sizlerle paylaştırıyoruz" dedi. İslam dinin gereğinin kardeşlikten geçtiğini sözlerine belirten, "Bizim inancımıza göre bir insana kötülük yapanın, bir insanı öldürenin bütün insanlığa kötülük yapmış, bütün insanlığı öldürmüş gibi olduğunu biliyoruz. Yine biz şuan çok eminiz ki bizim inancımız iman etmedikçe kimse cennete gidemez. Biz birimizi sevmediğimiz sürece de iman etmiş sayılmazsınız, Hadisi de önümüzde açık olarak duruyor. Biz bütün insanlığa hangi dilden, ırktan, cinsten, coğrafyadan olursa olsun bütün insanları sevmek, saymak mecburiyetindeyiz. Onlarla hukukumuzu iyi tutmak mecburiyetindeyiz" dedi.

Diyarbakır halkına seslenen Vali Kıraç, "Binlerce yıldır bu coğrafyada bizim ecdadımız barış, kardeşlik, huzur içerisinde bugünlere geldi. Ama son yıllarda bölgemizde, ülkemizde bazı sıkıntılar var. Bunları da inşallah hep beraber bugünlerin yüzü suyu hürmetine atlatıyoruz. Benim sizden bir istirhamım var. Artık bundan sonraki süreçte bizim inancımızda bunu gerektiriyor. Hayır kapılarımızı açık tutacağız. Şer kapılarımızı da sonuna kadar kilitleyeceğiz. Ve insanlarla huzurla, barışla, kardeşlikle sonuna kadar yaşayacağız" dedi. Vali Kıraç'ın konuşmasına iftara katılan vatandaşlar alkışladı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün iftar yemeğine halk yoğun ilgi gösterdi. Yemeğe gelenler 4 bin kişiyi bulunca, civar restoranlara yönlendirildiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
kimi kandırıyorsunuz emirerleri. rojavada elkaide çetelrini kürde saldırıyorsun diyarbakırda iftar veriyorsun. kürt sana inanırmı. sanan inanan kürde lanet olsun, senin gibi olsun.
HARAM OLSUNNNNNNNNN
allah belanı versin, faşist bölücü
bu nu anlamada zorluk cekiyorum güney doguda polis halk dayanışması deniyor batı dada halkı polise joplatıyorlar bu devletin gözde vatandası olmak için askere polise kursunmu sıkmak lazım
inşallah benzer bir eylemi istanbul polisi de Türklerle yapar birgün ! ama bu aralar zor görünüyor bu, malum büyük ortadoğu projesindeki en büyük engellerden birisi Türkçülük ve milliyetçilik..
Vaaaay kutsal şehrin müstesna seçilmiş ırkına TC yemek vermiş. Onlarda içlerinde bitmez tükenmez Türk ve TC düşmanlığını bir kenara bırakmış ,kardeş olmuşuz..( Duy da inanma bu bir rüya olmalı.) Yesinler bilirler yapacaklarını. Türkler ve TC de rüyaya devam etsin.
Türk'ün kürt'e- Kürt{ün de Türk'e olan güven duygusu arttırılmadıkça bu sorun ÇÖ-ZÜL-MEZ
GERÇEK KÜRTLER VE GERÇEK TÜRKLER SAVAŞMAK İSTEMEDİĞİ GİBİ EŞİT VE KARDEŞÇE BERABER YAŞAMK İSTİYOR...GERİ KALAN VE SAVAŞLA BÜYÜYEN,YERİ GELDİĞİ ZAMAN EROİN ESARAR SATANLAR,ATALARI ZAMANINDA BU TOPRAKLARDA YAŞAYIPTA ŞİMDİ BU TOPRKLARDA SÖZ SAHİBİ OLAMAYAN VE BİR ŞEİLDE DEVLET İÇİNDE ÇETE OLUŞTURANLAR, BU İKİ KADİM HALKI BİRBİRİNE ÇARPIŞTIRMAK İSTİYORLAR...BU BAZEN MHP BAZEN AKP ,BAZEN CHP VE DİYER PARTİLER İÇİNDE,BAZEN STK VE BAZEN BİR GAZETE KÖŞE YAZISINDA ONLARI HİSSETMEK MÜMKÜNDÜR...DİKKATLİ OLALIM VE OYUNA GELMEYELİM...HAKKI HAKKA TESLİM EDELİM...SAVAŞMAK HARAMDIR!...HAYIRLI KANDİLLER...
islam ne güzel bir dindir bu dinin gereğini yerine getiren her millet içinde ne kadar çeşitli topluluklar olursa olsun başarılı olur sen Allahı razı edersen Allahta senden razı olur ve destek verir. her şeyde iyi niyet esastır. insanlar birbirlerine fark gözetmeden iyi niyetle yaklaşırlarsa hiç bir sorun kalmaz. Allah hayrı tavsiye eder ve kötülükten ve fenalıktan kaçınmanızı emreder
ÇÖZÜM SÜRECİNİZ BATSIN.AMAÇ BELLİ KÜRTLERİN OYUNU KAPARAK YENİ ANAYASA YA KARŞILIK ÖDÜLER VERİLDİ.HEPİNİZİN DİLİNDEN KÜRDÜ ÇERKEZİ LAZI BİLMEM NESİ ÇIKIYOR.ŞİMDİYE KADR KİMSE BU LAFLARI AGZINA ALMIYORDU AMA SİZ BUNU AGZINIZDA SAKIZ EDEREK MİLLETİ AYRIISTIRDINIZ.KÜRTLERİN HARİCİNDE BÖLÜNMEK VEYA BÖLGE İSTEYEN YOK.LAZLARDA VATANINI SEVİYOR OTURUYOR ÇERKEZİDE DİGERİDE.ONLARDA İSTEYEBİLİR BAYRAKTI TOPRAKTI.AMA NE DİYORLAR VATANIMIZ TÜRKİYE BİDE BUNU KÜRTLER ANLASA
çok güzel düşünce, birde müdür vali takım elbisi gravatlı olmasa şu devlet dairesi gravat araya girmese daha iyi olurdu,bunada şükür.
sanki recep tayyib ağzından konuşuyor şer kapısı hep açık olan TÜRKİYE CUMHURİYETİNiN doğusunda yaşayan insanların bir kısmına ait kundaktaki bebeği bile hunharca öldürenlerden Hayırda beklenmez zaten
arkayada ama bariz fotoshop koymuşlar
karton gibi bi şey o
bol parçala sonra istediğin şekilde bir araya getir kendine maal et .. yazıklar olsun zaten sokaktaki vatandaşın arasında bişi yoktu butun fitne fesadı siz soktunuz simdide iftarlar bir arada istişareler istediğiniz gibi yola surun yazıklar olsun .. sıcak demiri soğuk demire .. malzumu kötüye kırdırın bakalım ...
BU ÜLKEYİ YÖNETENLERİN VE YÖNETİLENLERİN HEPSİ MAL. BENDE DAHİL. DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE BÖYLE ŞEYLER YAŞANMAZ. YAŞANAN YERLER VARDIR. ONLARIN, 1. DİNİ YOKTUR, 2.PEYGAMBERİ YOKTUR, 3 KUTSAL KİTABI YOKTUR. 4.ADALETİ YOKTUR. BU ÜLKERE MUZ CUMHURİYETİ DENİR BUNLARIN HEPSİ BİZDE VARMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR AMA MAALESEF HER KES KENDİ ÇIKARI İÇİN KULLANDIĞI İÇİN NE MELEM BİR ÜLKE OLDUĞUMUZU HALA ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM. ANLAYAN VE GERÇEKTEN BUNLARIN BİR KABUS OLDUĞUNU SÖYLEYECEK BİR KUL VAR İSE SAATLERCE DİNLERİM. KADİR GECESİ HÜRMETİNİ RABBİM TÜM MÜSLÜMANLARA AKIL FİKİR VE RUH SAĞLIĞI VERSİN.
Diğer Haberler