Diyarbakır'da Kandil provası

Irak sınırına olağanüstü askeri sevkiyat yapan mehmetçikler Kuzey Irak'taki PKK terör örgütü kamplarına 2. sınır ötesi operasyona hazırlanırken, Kandil'in provası adeta Diyarbakır'da yapıldı. Hava indirme tugayına bağlı bordo bereliler 2 bin 500 fitten askeri kasa uçaklarında atlayarak tatbikat yaptı. F-16 savaş uçakları gölgesinde yapılan prova nefes kesti.

PKK terör örgütüne yönelik sınır ötesi ve sınır içinde büyük darbe indiren mehmetçik hayinlere karşı 24 saat aralıksız amansız mücadele veriyor. Kuzey Irak'taki PKK kampları olan Zap, Avaşin, Hakurk ve Amediye gibi önemli karargahları uzun menzili füze ve top atışları ile yerle bir ederek yüzlerce teröriste mezar eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nın şimdi hedefinde terör örgütünün 10 merkez eğitim üssü olarak kullandığı cephanelik ve depo kampı var. Kandil Dağı sınırdan 90 kilometre uzaklıkta PKK'lıların üslendiği "Tang , Shivadiza, Kenicenge, Bokrisan, Enze, Sarısule, Zargali, Kurtak, Gırnako ve Pişteşan" kampları hedefteki kamplar arasında yer alıyor. 21 Şubat 2008 tarihinde 10 bin asker ile Kuzey Irak'taki PKK terör kamplarını 8 gün süreli sınır ötesi hareket düzenleyen Mehmetçik örgüte ağır zaiyatlar verdi. Teröristlerin büyük kentlerde eylem yapmak için Türk topraklarına sızmalarını önlemek için Hakkari ve Şırnak sınır bölgelerinde askerler adeta etten duvar ördü. Hava desteli operasyonlar aralıksız sürerken, Mehmetçik yüksek vadiler üzerine kurulan gece görüşlü termal kamerala ile sınırda kuş uçurtmuyor. Askeri hareketlik nedeniyle bölgede tansiyon her geçen gün artıyor.

KANDİL PROVASI NEFES KESTİ Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların hava desteği ile aralıksız sürdüğü, Tunceli, Bingöl, Şırnak, Hakkari, Siirt, Van ve Diyarbakır'daki birliklere mühimat sevkiyatı sürüyor. Sıcak çatışmaların yaşandığı, Cudi, Gabar, Kato dağları ve bestler dereler bölgesine çok sayıda tank ve personel takviyesi yapıldı. Bir yandan Irak sınırına görülmeşi askeri sevkiyat yapan Türk Silahlı Kuvvetleri diğer yandan askerlerin zorlu koşullara karşı deneyim kazanmak için tatbikatlar yapılıyor. Bahar aylarında 2. sınır ötesi operasyona hazırlanan Mehmetçik, Kandil provası niteliğinde Diyarbakır'da tatbikat yaptı. 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet üssünde yapılan tatbikat nefes kesti. Askeri kasa uçaklarında 2 bin 500 fit yükseklite paraşutlar ile atlayan Hava indirme tugayına bağlı bordo bereliler F-16 savaş uçakları gölgesinde başarıyla verilen görevi yerine getirdi.

F-16 SAVAŞ UÇAKLARI BOMBALAR İLE HAVALANDI
Havada nefes tutan tabikatın ardında bu kez PKK kamplarını yerle bir eden F-16 savaş uçakları havalandı. Olağansütü askeri hareketliğin yaşandığı üsten uzun menzili füzeler ile ard arda havalanan savaş uçakları, Kuzey Irak'taki sınır bölgesinde keşif uçuşu yaptıktan sonra saatler sonra üslerine geri döndüler.

ÖRGÜTTEN ÇÖZÜLMELER SÜRÜYOR
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terör örgütüne yönelik başlattığı operasyon sonrası dağılma noktasına gelen örgütün içinde çözülmeler artarak devam ediyor. Örgütten kaçan teröristler, gruplar halinde güvenlik güçlerine teslim olurken, Şırnak'ın Silopi ilçesinde son olarak teslim olan 7 terörist ile birlikte 2008 yılında teslim olan terörist sayısı 35'e yükseldi.

2005 yılında çıkarılan 'Etkin Pişmanlık Yasası' ile birlikte terör örgütünde çözülmeler hız kazandı. Güvenlik güçlerinin, 'Etkin Pişmanlık Yasası'nı anlatan büroşürleri helikopterlerle havadan dağıtmasıyla teröristler örgütten kaçmaya başladı. Yalnız 2007 yılında örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan terörist sayısı 109 oldu. Örgütten kaçışlar 2008 yılında da devam ediyor. Bu yılın ilk 3 aylık döneminde terör örgütünden 35 terörist kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu. Devlete sığınan teröristlerden eylemlere katılmayanlar ise serbest kalıyor.

1 Haziran 2005 tarihinde çıkan yasayla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde güvenlik güçlerine sığındıktan sonra normal hayatlarına dönen terörist sayısı 300'ü buldu. Türkiye genelinde ise Haziran 2005'ten 7 Aralık 2007'ye kadar 353 terörist PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olurken 2008 yılının ilk 3 ayında teslim olan 35 PKK'lı ile birlikte toplam 388 terösit örgütten kaçtı.