HABER

Diz ağrılarına kesin çözüm

BURSA (İHA) - Meniskus ve diz ağrılarında kesin çözüm olan artroskopi tekniği giderek yaygınlaşıyor. Diz eklemleri başta olmak üzere kalça, ayak bileği ve dirsek eklemlerindeki meniskus, kıkırdak, eklem bağları ve eklem zarı gibi rahatsızlıkların teşhis ve tedavileri artroskopi tekniği ile yapılabiliyor.

Artroskopi adı verilen sistemde eklemlerin içine önce optik ve tıbbi aletler ile girildikten sonra monitör vasıtasıyla görülen rahatsızlıklar mikro cerrahi ile ortadan kaldırılıyor. Yarım saatlik kısa bir operasyon sonrasında hastanın bir günde ayağa kalkması mümkün olabiliyor.

Bursa Devlet Hastanesi'nde Operatör Doktor Tayfun Açıkgöz ve ekibi tarafından Hediye Beysir (45) isimli kadınının diz kapağına önce ince optik aletlerle girildi. Monitör vasıtayla görülen eklem içleri daha sonra başka bir kanaldan giren ince kesici alet vasıtasıyla müdahele edilerek düzeltildi. Hastanın diz kapaklarındaki kireçlenmeye kadar her şeyin renkli olarak görüldüğü operasyon sonrasında çeşitli özel cerrahi aletler ile operasyon kanamasız ve ağrısız tamamlandı.

Artroskopi tekniğinin teşhis ve tedavide önemine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Tayfun Açıkgöz, bu sistemin diğer ameliyatlara göre daha kesin ve zararsız olduğunu söyledi. Açıkgöz, "Artroskopi tekniği ile ameliyat olan hastalar gündelik yaşamlarına erken döner. Sportif aktivitelere çabuk katılır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler