HABER

Doğal gaz abonelerine ''güvenlik'' uyarısı

Ankara -AA- Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Doğal Gaz Dağıtım Şirketi, can ve mal güvenliği açısından doğal gazın kurallara uyularak kullanılması konusunda vatandaşları uyardı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, temiz ve çevreyi kirletmeyen bir yakıt olan doğal gazda 1 milyon aboneye ulaşıldığı bildirildi. Açıklamaya göre, Başkent Doğal Gaz Dağıtım Şirketi yetkilileri, can ve mal güvenliği bakımından büyük önem taşıyan doğal gazı, emniyetli kullanmak için mutlaka kurallara uyulması gerektiğini ifade ederek, istenmeyen olayların önüne her türlü güvenlik önleminin alınmasıyla geçilebileceğini kaydettiler.

Yetkililer, özellikle kış aylarında, "evin içerisine soğuk giriyor" gerekçesiyle, cihazın doğal gazı yakması için gerekli havayı temin eden ventilasyon penceresinin (havalandırma deliği) üstünün kapatılmasının yanlış olduğuna dikkat çekerek, bu durumun içerideki havayı tükettiği için zehirlenmelere neden olduğunu kaydettiler.
Yetkililer, doğal gazı bağlatırken ve kullanırken şu kurallara özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladılar:

"Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanı ve tesisat TSE belgeli olmalı ayrıca sertifikalı kazancı ustası ve teknisyen istihdamı sağlanmalı. Her yıl kalorifer kazanı ile brülörünün yıllık periyodik bakımı ve baca gazı emisyon ölçümleri ilgili servise yaptırılmalıdır.

Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanının doğal gaz dönüşüm ve tesisatı, Başkent Doğal Gaz Dağıtım Şirketinden, İç Tesisat ve Servis Hatları sertifikası almış firmalara yaptırılmalıdır.

Başkent Doğal Gaz Dağıtım Şirketinden onaylı doğal gaz projesi ve test muayene raporu olmadan, kalorifer tesisatı ve doğal gaz cihazları çalıştırılmamalıdır.

Bina ve apartmana yeni alınacak kalorifer kazanlarında, meskenlere takılacak kombi ve şofbenlerde mutlaka TSE, CE sertifikası işaretinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Doğal gaz cihaz seçiminde, bacalı cihaz düşünülüyorsa, cihaz alım kararından önce, bacanın Başkent Doğal Gaz Dağıtım Şirketinden sertifika alan müşavir kontrol denetim firmalarına mutlaka test ettirilerek, olumlu baca raporu alınması gerekir."

Bacaların yılda en az bir defa, mutlaka İtfaiye Müdürlüğü ekiplerine temizlettirilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, kombi veya şofben takılı bacaya aspiratör bağlatılmaması, bacalı kombi ve şofbene baca sensörü takılmasını önerdiler.

Geri Dön