HABER

Doğal gaza bağımlılık artacak

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) 2010 yılında Türkiye'nin doğal gaza bağımlılığının artacağı tahmininde bulundu.

ANKARA (A.A) -Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Enerji Araştırmaları Birimi tarafından, ''Türkiye Elektrik Sektöründe 2009 Yılı Nasıl Geçti, 2010 Yılı Ne Vaat Ediyor'' başlıklı bir rapor hazırlandı.

Raporda, Türkiye elektrik sektöründe bu yıl ekonomik krize bağlı olarak elektrik talebinde daralma yaşandığı, son 30 yılda elektrik talebindeki ikinci ve en yüksek düşüşün 2001 krizi sonrasında bu sene gerçekleştiği kaydedildi. Bu etkinin 2010 yılında da belli oranlarda sürmesi beklendiği de vurgulandı.

2010 yılında birincil enerji talebindeki kısmi artışta en yüksek payı yüzde 9,2 ile yine doğal gaz alacağı belirtilen raporda şöyle denildi:

''2010 yılı programı verileri incelendiğinde görüldüğü gibi 2010 yılında elektrik üretim artışının yaklaşık yüzde 75'inin doğal gazdan karşılanması programlanmıştır.

2009 yılında fiili 156 milyar kilovatsaat (kWh) düzeylerindeki termik üretim miktarı 2010 yılında 8 milyar kWh'nın üzerinde bir artışla 164 milyar kWh'ya çıkacaktır. Hidrolik payı ise aynı kalacaktır. Bu durum Elektrik Strateji Belgesinde ifade edilen ithal kaynakların payı azaltılarak yerli ve yenilenebilir enerjiye ağırlık verilmesine yönelik hedeflerden sapmaya yol açacaktır.''

Raporda, ithal kaynaklara bağımlılık ve Orta Vadeli Program hedefleri nedeniyle 2010 yılında elektrik ve doğal gazda ciddi bir zam riski bulunduğu vurgulandı.

Geri Dön