HABER

Doğalgaz en ekonomik yakıt

BURSA (İHA) - Yapılan araştırmalara göre doğalgazın en ekonomik yakıt olduğu bildirildi.

Bursagaz'dan yapılan açıklamada, havaların soğumasıyla birlikte kömür fiyatlarında artış yaşandığı, doğalgaz fiyatlarının ise ekim ayında sabit kaldığı belirtildi. 100 metrekarelik bir evde doğalgaz kullanarak kömürden yüzde 46.11, LPG'den ise yüzde 69.56 daha az ödeyerek ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacının karşılandığı ifade edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da, ekim ayında BOTAŞ'ın konutlar ve sanayi kuruluşları için doğalgaz satış fiyatların sabit kalacağını açıkladı. BOTAŞ'ın açıklaması ve kömürde yaşanan fiyat artışı sonrasında 100 metrekarelik bir konut sahibinin yıllık ortalama doğalgaz gideri, ısınma için kömür, sıcak su ve mutfak için LPG kullanan aynı büyüklükteki konut sahibinin yıllık kömür ve LPG giderinden yüzde 46.1 daha düşük oluyor.

Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (DOSİDER) verilerine göre 100 metrekarelik bir alana sahip sobalı konutta ısınma ihtiyacında kömür, mutfak ve sıcak su ihtiyacının giderilmesinde de LPG tüp kullanılırsa yıllık bin 464 YTL harcanıyor. Tüm ısınma, sıcak su ve mutfak ihtiyaçlarında LPG kullanılması halinde ise yıllık maliyet 2 bin 592 YTL oluyor. Bu maliyet doğalgaz kullanılması halinde kömüre oranla yüzde 46.11 düşerek 789 YTL'ye geriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler