Doğalgaz ihalesinde garip diyaloglar

Doğalgaz ihalesine, komisyon başkanı ile Global şirketi yetkilileri arasındaki diyaloglar damga vurdu.

İHALENİN AYRINTILARI MYNET FİNANS'TA

Ankara doğalgaz özelleştirme ihalesinde, fiyat beklentilerin üzerine çıkarken ihalenin sonunda devlet ciddiyetine yakışmayan manzaralar yaşandı.

8 şirket ya da konsorsiyumun katıldığı ihalede açık artırma öncesi son kapalı teklifler alındı. İhale heyeti açık artırmaya Çalık Enerji, Elektromed ve Global Energaz'ın kaldığını açıkladı. 1 milyar 606 milyon dolarlık teklifin Global Energaz tarfından verildiği açıklandı ve açık artırmaya geçildi. Önce Çalık Enerji sonra da Elektromed açık artırmada pay sürmeden ihaleden çekildi.

İhaleye heyetindeki belediye yetkilisi önce Çalık ve Elektromed'e çatarak "Arap atları, çabuk yoruldunuz. Ne oldu, yukarıda 'Arap atı gibi sonradan açılacağız' diyordunuz" diye yakışıksız sözler sarf etti.

İHALENİN AYRINTILARI MYNET FİNANS'TA

Daha sonra Global Energaz heyetinin başkanı Mehmet Kutman'a dönerek teklifi biraz daha yukarı çekmelerini istedi. Global heyeti, 1 milyar 606 milyon dolarlık tekliflerini artırmayacağını belirtti. İkinci ısrar geldi, Global heyeti bu kez de "Ortaklarımız var. Son teklifimize bağlıyız" diye yine reddetti.

AKP'li Ankara Belediye Meclisi üyesi işi iyice abartarak "Güzel Ankaramız için biraz yükseltin. Çok rica ediyoruz. Ankaralılar için 3 milyon dolar daha yükseltip, düz 1.610 yapın. Bir üst geçit de sizden olsun" gibi ekran başında ihaleyi izleyen vatandaşı bile utandıracak sözler sarf etti.

İHALENİN AYRINTILARI MYNET FİNANS'TA

Bunun üzerine Mehmet Kutman, 1 milyar 610 milyon doları kabul etti. Kutman'ın bu garip ısrar sırasında canının oldukça sıkıldığı gözlendi. Bu arada Global Yatırım Holding hisseleri borsada günü yüzde 6 yükselişle 1.21 YTL'den kapattı.