HABER

Doğalgaz sıkıntısı kesintisiz aşılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, doğalgaz arzıyla ilgili olarak, şu anda hiçbir sanayi kuruluşunda herhangi bir kesintinin söz konusu olmadığını, durumun kısa sürede normale döneceğini bildirdi.

İran'dan gelen doğalgazın azalması nedeniyle doğalgaz arzında sıkıntı yaşayan BOTAŞ'ın, mümkün olduğunca kesinti yapmadan abonelerin taleplerini karşılamaya çalıştığı belirtildi.

İstanbul'da kar yağışı nedeniyle konutlarda doğalgaz ve elektrik tüketiminin "pik" yapması üzerine, elektrik amaçlı doğalgaz kullanan otoprodüktörlere, bugün öğleden sonra bir yazı göndererek "kesinti yapılabileceğini" bildiren BOTAŞ, akşam saatlerinde ikinci bir yazı yollayarak, talebin normale dönmesi nedeniyle kesintiden vazgeçildiğini açıkladı.

BOTAŞ Genel Müdür Vekili Rıza Çiftçi, İran'dan kaynaklanan kesinti nedeniyle doğalgaz alımında normal günlük 110 milyon metreküplük seviyeye ulaşılamadığını belirterek, "Bıçak sırtında dengeyi sağlamaya çalışıyoruz. Şu anda bir kesinti söz konusu değil" dedi.

Rusya'dan gelen doğalgaz miktarında bir azalma olmadığını da vurgulayan Çiftçi, sorunun İran'dan gelen gaz miktarındaki azalmadan kaynaklandığını, İzmir'e verilen doğalgazda yaşanan basınç sorununu da çözmeye çalıştıklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler