HABER

Doğalgaz tüketimi 29 milyar metreküp olacak

Doğalgaz tüketimi 29 milyar metreküp olacak

Adana - BOTAŞ Genel Müdür Vekili Rıza Çiftçi, Türkiye'de başta elektrik olmak üzere konutlar ve sanayi tesislerinde her geçen gün artan doğalgaz talebini karşılayabilmek amacıyla arz kaynaklarını zenginleştirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Çiftçi, Türkiye'nin, dünya hidrokarbon rezervlerinin yüzde 70'lik bir kısmına sahip, enerji zengini olan Ortadoğu, Hazar bölgesi ve Güney Doğu Akdeniz ülkeleri ile Avrupa'daki önemli enerji tüketicisi ülkelerin arasında yer aldığını, BOTAŞ olarak Türkiye'nin bu konumunu en iyi şekilde değerlendirme çabasında olduklarını belirtti.
Arz ve talep eden ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin bu konumunu en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini ifade eden Çiftçi, 1974'de Irak petrolünün İskenderun Körfezi'ne taşınması amacıyla kurulan BOTAŞ'ın 1987'de doğalgaz ticareti ve taşımacılık faaliyetlerine başladığını anımsatarak, "Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol
Boru Hattı Projesi'nin bu yılın Mayıs ayında devreye girmesiyle BOTAŞ'ın işlettiği ham petrol boru hatlarının toplam uzunluğu 3 bin 374 kilometreye, taşıma kapasitesi ise yıllık 130 milyon tona ulaşacaktır"dedi.

Türkiye'de artan doğalgaz kullanımına da dikkati çeken Çiftçi, doğalgaz kullanımının bu yıl 29 milyar metreküpe ulaşacağının tahmin edildiğini belirterek, "Türkiye'de doğalgazın yüzde 57'sini elektrik sektörü, yüzde 22'sini konutlar, yüzde 19'unu sanayi tesisleri, yüzde 2'sini de gübre tesisleri kullanıyor. 2005 yılı verilerine göre,
konutların doğalgaz tüketimi 2002 yılına göre yüzde 100 arttı"diye konuştuk.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler