HABER

Doğalgaz yılın ikinci çeyreğinde satılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin yılın ikinci çeyreğinde ihaleye çıkacağını ve bu yıl tamamen satılacağını söyledi.

ANKARA (İHA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, özelleştirme kapsam ve programına alınarak yüzde 80 hissesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) devredilen Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin yılın ikinci çeyreğinde ihaleye çıkacağını ve bu yıl tamamen satılacağını söyledi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız İHA muhabirinin sorusu üzerine, Başkent Doğalgaz'ın ÖİB'ye devredildiğini hatırlatarak, özelleştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Bakan Yıldız, kurumun satışı için Mart veya Nisan ayında ihaleye çıkacağını bildirdi. Bakan Yıldız, ÖİB'nin çalışmalarının devam ettiğini anlatarak, Başkent Doğalgaz'ı iyi bir fiyata satmak istediklerini ifade etti. Nisan ayına kadar özelleştirme sürecine hazırlandığını kaydeden Bakan Yıldız, şöyle devam etti:

"Ankara'daki Başkent Doğalgaz şirketi özelleştikten sonra özelleştirme gelirlerinden öncelikle BOTAŞ'ın gelirleri mahsup edilecek. Kalırsa Ankara Büyükşehir Belediyesi alacak. Yüzde 80 hissesi zaten devrolmuştu."

Öte yandan Başkentgaz Genel Müdürü Harun Gündüz, Başkentgaz'ın ÖİB'ye devrinin kendileri dışında işleyen bir süreç olduğunu da belirterek, özelleştirme sürecinin devam ettiğini söyledi. Gündüz, "Ankara'ya gaz dağıtımının en iyi şekilde yapılmasıyla mükellefiz" dedi.

Geri Dön