HABER

"Doğalgaz zammında değişiklik söz konusu değil"

ANKARA (İHA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz zammının geri çekilmesi talepleriyle ilgili olarak, "Bu noktada aldığımız karar, karardır, bunu uygulayacağız. Burada herhangi bir değişiklik söz konusu değil" dedi.

Bakan Güler, Sheraton Otel'de düzenlenen Ankara-Viyana 1. Ekonomik Toplantısı'na gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Güler, MHP'nin hakkında verdiği gensoru önergesiyle ilgili bir soru üzerine, "Ekonominin gereği neyse o yapılıyor. Neticede doların da, petrolün de fiyatlarını biz ayarlamıyoruz. Dünyadaki gelişmeler neyse onu uyguluyoruz. Şu anda doğalgazı sıfır karla satıyoruz. Halkımıza yük olmaması için de bu tür ekonominin gereklerini uyguluyoruz" diye konuştu.

Yapılan son doğalgaz zammına gelen tepkiler üzerine zammı geri çekip çekmeyeceklerinin sorulması üzerine Bakan Güler, "Bu noktada aldığımız karar, karardır. Bunu uygulayacağız. Burada herhangi bir değişiklik söz konusu değil" dedi. TETAŞ'ın dün Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) talep ettiği elektrik fiyatı indiriminin vatandaşa yansıyıp yansımayacağının sorulması üzerine Güler, TETAŞ'ın yapısı ve kuruluş amacı doğrultusunda ne kar ne de zarar edecek bir kurum olduğunu söyledi. Güler, "Dolayısıyla oradaki değişiklikler zaman zaman zam, zaman zaman indirim şeklinde oluyor. Ama o tamamen enerji KİT'lerinin kendi içindeki bir dengedir. EPDK'ya, TETAŞ her sene bildiriyor. EPDK, diğer elektrik KİT'leri ile ilgili rakamları alıyor, ondan sonra karar veriyor. EPDK ile birlikte yapacağız bu işi" şeklinde konuştu.

Bakan Güler, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nda meydana gelen arıza ve petrol sızıntısı ile ilgili olarak da, "Orada petrol bir miktar aktı. Baraja (Atatürk) gitmemesi için tedbirler alındı. Bu arada Ceyhan'dan özel ekipler gitti. Orada akan petrolü kontrol altına aldık. Şimdi temizleme çalışmaları yapılacak. Hem BOTAŞ ekipleri hem de bölgedeki diğer kaynaklar çalışmayı birlikte yürütüyor" diye konuştu. Bakan Güler, akaryakıt şirketlerinin petrol fiyatlarındaki düşüşleri pompa fiyatlarına yansıtmadıklarının hatırlatılması üzerine, "EPDK, bu çalışmayı yapıyor. Biz de ayrıca bu konuyu inceliyoruz. Şirketlerle görüştük. Değerlendirmeyi birlikte yapacağız. Petrol fiyatları düştü, dolar arttı. Bunun yansıması ne kadar oluyor, bununla ilgili de rapor hazırlanıyor. Ayrıca kendi aramızda da görüşüyoruz" dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler