HABER

Doğu Anadolu'da bin 261 köy yolu kapalı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar ve tipi nedeniyle bin 261 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Kar yağışının ardından etkili olan tipi, bölgede ulaşımı olumsuz etkiledi. Kar ve tipi yüzünden Erzurum'da 540, Bingöl'de 218, Muş'ta 200, Tunceli'de 218, Ardahan'da 69 ve Iğdır'da 16 olmak üzere toplam bin 261 köy yolu ulaşıma kapandı.

Köy yollarının ulaşıma açılması için başlatılan çalışmalar zaman zaman etkisini artıran tipiye rağmen aralıksız sürüyor. Yolu ulaşıma kapanan köylerde özellikle acil hasta nakillerinde sıkıntı yaşanıyor.

Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan köylerde durumu ağır olan 10 hasta, İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından kar üstü araçlarla hastanelere yetiştirildi.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlünden alınan bilgiye göre, Sibirya üzerinden gelen yüksek basıncın etkisi altına giren bölgede, kar yağışının etkisini yitirmesinin ardından dondurucu soğuk hava etkili olmaya başladı.

Bölge illerinde gece yaşanan en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 15, Ardahan'da 12, Kars ve Ağrı'da 10, Erzincan'da 8 ve Iğdır'da 3 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklığının da Erzurum'da eksi 5, Ardahan'da eksi 2, Kars ve Ağrı'da eksi 1, Erzincan'da 0 ve Iğdır'da 6 derece olması bekleniyor.

Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklıklarında 4-5 derecelik bir düşüş olacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Geri Dön