Doğu Ekspresi davası başladı

ANKARA (İHA) - Kars-İstanbul seferini yapan Doğu Ekspresi trenine bomba konulması olayına ilişkin 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar sanıklar Lokman Körhan, Turan Erdoğan, Ömer Sain ve İbrahim Sain ile avukatları katıldı. Sanıkların kimlik tespitin ardından savunmalarına geçildi. Sanık Turan Erdoğan, suçlamaları kabul etmeyerek kendisinin terör örgütü ve bombalarla bir ilgisinin olmadığını ileri sürdü. Doğu Ekspresi'ne bomba koymadığını, bomba yerleştirenlerle de bir ilgisinin bulunmadığını savunan Erdoğan, diğer Sanık Ömer Sain ile arkadaş olduklarını, bu kişiyle zaman zaman Kurtalan'a gidip geldiklerini anlattı. Ramazan ayı içerisinde, kumar oynamak için yine Kurtalan'a gittiklerini ve İbrahim Sain ile burada tesadüfen karşılaştıklarını söyleyen Erdoğan, sanık Ömer Sain ile birlikte sonra tekrar Siirt'e döndüklerini anlattı.

Erdoğan, İbrahim Sain'in Kurtalan'da kaldığını, bu kişinin elinde herhangi bir çanta görmediğini ifade etti. Kurtalan'da iken trafik polislerinin arabalarının plakasından şüphelenerek kimlik kontrolü yaptığını belirten Erdoğan, Ömer Sain'in kendisine hitaben 'Allah'tan İbrahim'in çantası arabada değildi. Yoksa cezası 30 sene' dediğini ancak bu sözleri şaka olarak algıladığını ileri sürdü. Ömer Sain'in daha sonra kendisine 'İbrahim Sain'in çantasında bomba olduğunu, bunu da Lokman Körhan ile birlikte trene yerleştirdiklerini, patlatmak istediklerini, ancak şarj bitince bombayı patlatamadıklarını' kendisine anlattığını ifade eden Erdoğan, bu konuşmanın da şaka olduğunu düşündüğünü savundu Duruşmada söz alan Erdoğan'ın avukatı Cafer Atalay ise müvekkilinin, Siirt Alay Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı ile irtibatlı çalıştığını ve terörle ilgili birisi olmadığını ileri sürdü. Bu konuya ilişkin olarak mahkemeye dilekçe verdiği belirten Atalay, burada görevli personelin tanık olarak dinlenilmesini talep etti. Erdoğan'ın köy muhtarlığı da yaptığını kaydeden Atalay, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, avukatları olmayan sanıklar Lokman Körhan ve İbrahim Sain'e CMK'nın 150. maddesi gereğince müdafi tayini için Ankara Barosu Başkanlığı'na müzekkere yazılmasını talep etti. Savcı Taştan ayrıca sanık avukatı Atalay'ın talebinde yer alan tanıkların dinlenilmeleri için bulundukları birlik mahkemesine talimat yazılmasını ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, avukat Atalay'ın tanık dinlenmesine ilişkin talebini dosya kapsamına göre reddine karar verirken, Siirt Alay Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı'na ayrı ayrı müzekkere yazılarak, sanık Turan Erdoğan'ın kolluğun çalışma ve faaliyetlerinde resmi ve gayri resmi yararlanılan bir eleman olup olmadığının sorulmasına, kaydının bulunup bulunmadığı hususlarında sanık avukatı Atalay'ın dilekçesinde belirttiği görevlilere başvurulmasına karar verdi. Avukatı olmayan sanıklara müdafi atanması için Ankara Barosu'na yazı yazılmasına karar veren mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianamede, Lokman Körhan, Turan Erdoğan, Ömer Sain ve İbrahim Sain'in Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 37. maddesinin yollamasıyla 302/1. maddesinde düzenlenen 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. Sanıkların ayrıca TCK'nın 314/2. maddesinde düzenlenen 'silahlı örgüt üyesi olmak' suçundan 10 yıla kadar hapis, 174/1-2. maddesinde yer verilen 'patlayıcı madde bulundurmak' suçundan 12 yıla kadar hapis, 170/1-c ve 35. maddelerinde düzenlenen 'patlayıcı madde kullanmaya teşebbüs etmek' suçundan 2 yıl 3 aya kadar hapis ile cezalandırılmaları isteniyor.
İddianamede, sanıklar hakkında, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesinin uygulanması talep ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler