HABER

"Doğum kontrolü eğitimle mümkün"

VAN (İHA) - Van Bölge Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Şaban Şimşek, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan doğum kontrol yönteminin yanlış olduğunu belirterek, ailelere dağıtılan spiral ve hapların yerine insanların eğitilmesinin daha faydalı olacağını söyledi.

Türkiye'de gelir düzeyi 10 bin dolar üzerinde olan ailelerin 3-5 tane çocuk yaptığının görülmediğini kaydeden Bölge Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Şaban Şimşek, gelir düzeyi çok düşük olan ailelerin daha fazla çocuk sahibi olduğunu belirtti. İnsanların eğitim seviyesi yükseltilmediği sürece hiçbir şeyin başarıya ulaşılamayacağını belirten Başkan Şimşek, "Doğum kontrolünde eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. İnsanlığın en büyük belası cehalettir. Eğitimli ve refah sayısı yüksek olan insanlarda çocuk sayısı hemen düşer. Zorla insanları yatırıp da tüplerini bağlayamazsınız. Böyle birşey olamaz. Bu eğitime okullarda anlatarak başlatmak gerekir. Buralarda başlatıldığı zaman çocuk gider evde anne ve babasına anlatır. Eğitimin zamanı ve yaşı yoktur. Bu konu bilinçlendirme ve eğitimle mümkün olacak" dedi.

Sağlıksız nüfusun bir güç olmadığını dile getiren Doç. Dr. Şaban Şimşek, "Sağlıksız bir insanın güç olmadığı gibi sağlıksız bir nüfusun güç olması mümkün değildir. O zaman bunun arasını bulmamız lazım. Bunu ne kadar yapabiliyorsak onun ölçüsünü iyi belirlemek lazım. Yıllık geliri 10 bin dolar olan bir ailenin 10-15 tane çocuk yaptığını göremezsiniz. Ama bunun yirmide, ellide birine sahip olan insanların 10-15 tane çocuğu var. Bence öbür yöntemler yerine iyi bir eğitimle kendiliğinden bu doğum kontrolü hallolacaktır. Devlet hiç kimseye zorla şu kadar çocuğun olmasını zorlamamalı. Bunu Çin yaptı ancak başarılı olamadı. Ailelerin kendi istek ve düşünceleriyle karar verilmelidir. Doğum kontrolünün sağlık müdürlüğü tarafından gönderilen memurla yapılması başarıya ulaştırmaz" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler