Doğumda doktordan hastaya hakaret

Ankara'da yaşayan 21 yaşındaki Merve Seven, doğum yaptığı Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kadın doktorun kendisine hakaret ettiğini iddia ederek şikayette bulundu.

Hastane Başhekimi Doç.Dr. Salim Erkaya ise, hastanın geldikten 10 dakika sonra doğum yaptığını belirterek, ameliyattaki doktorun kendisine, "Biraz daha gecikseydin ölebilirdin, neden geç kaldın" diye tepki göstermiş olabileceğini, hastanın da bunu yanlış anlamış olabileceğini söyledi.

Kucağından 5 günlük bebeği Eslem Sude’yi hiç bırakmayan Merve Seven, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğumhanesinde uğradığını iddia ettiğikötü muamele sonucu bozulan psikolojisinden dolayı zor günler geçirdiğini bildirdi.

Geçen 18 Ağustos pazar gecesi Merve Seven, saat 22.00’de sancılar ve mide bulantısı hissedince eşi Ali İhsan Seven ile Kazan Devlet Hastanesi’ne gitti. Doktorun verdiği ilacı alıp eve döndüler. Ancak Merve Seven’in sancısı dinmek bilmeyince, aile kendi imkanlarıyla Ankara merkezde bulunan Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesine acil olarak götürüldü.

Hastane acil servisine geceyarısı getirilen Merve Seven’i doktorlar saat 00.30’da doğuma alırken, eşi ve annesini bu alana almadı. Saat 01.00’de bir kız çocuğunun olduğunu öğrenen baba Seven, mesai saatinde hastaneye gelmesi istenince çocuğunu göremeden evine gitti.

Sabah kendisini telefonla arayan eşinin ağlayarak doğum sırasında kötü muamele gördüğünü anlatması üzerine hemen hastaneye koşan Ali İhsan Seven, görevlilerden doğum yaptıran doktorun adını isteyerek, hakkında şikayetçi olacağını söyledi. Ancak adını öğrenemedi. Seven, eşini de taburcu ederek adını Eslem Sude koydukları minik bebekleriyle evlerine döndü.

DOKTORUN HAKARETLERİ

Merve Seven, sürekli ağlama krizleri geçirerek gördüğü muameleden dolayı psikolojisi daha da bozulunca ’Alo 184 Sağlık Bakanlığı şikayet hattını’ arayarak yaşadıklarını anlatarak şikayetçi oldu. Anne Seven, doğum sırasında, doktorun, "Yolda neden ölmedin, evinde neden doğum yapmadın da buraya geldin. Allah belanı versin", diye sürekli bağırdığını ve kendisine, "Abla neden bağırıyorsun, halimi görmüyor musun?" dediğinde ise, "Kes kesini Allah belanızı versin, sizden bıktım. Geri zekalı bana doktor hanım, hemşireye de hemşire hanım diyeceksin. Biz sizin ablanız değiliz" diyerek hakaret ettiğini ileri sürdü. Seven, doktorun bu arada vücudunun çeşitli yerlerine tırnaklarıyla cimcik attığını da öne sürdü.

BAŞHEKİM: GECİKSE ÖLEBİLİRMİŞ

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Salim Erkaya, ailenin iddiası üzerine hastanın dosyasını incelediğini ve doğumu gerçekleştiren doktor ile görüştüğünü söyledi. Merve Sever’in hastaneye getirilmesinin ardından 10 dakika içerisinde doğumunun gerçekleştirildiğini belirten Başhekim Erkaya "30 yıllık tecrübemle şunu söyleyebilirim, hasta bir 30 dakika daha gecikseydi çeşitli nedenlerden dolayı ölebilirdi, çocuğunu kaybedebilirdi. Bu riski gören arkadaşımız, neden zamanında gelmedin, bebeğin de sen de ölebilirdiniz’ diye, hastanın sağlığını düşünerek kızmış olabilir. Çünkü tam bir risk anının başladığında hastanemize giriş yapmışlar" dedi. (DHA)

haberler

Okuyucu Yorumları 7 yorum
kocası akepe yalakalarındandır..bundan cesaret alarak doktor u dövmekten beter ederler..
FALCILIKTAN,GELECEĞİ OKUMAKTAN VAZGEÇİN..BİRAZ VİCDANINIZLA YORUM YAZIN..SAĞLIK PERSONELİNİN BİLGİLERİ VE İNSANİ İLİŞKİLERİ 100 ÜZERİNDEN 99 OLMALI..FAKAT DERSLERDEN 35-40 PUAN ALARAK,6 YILLIK EĞİTİMİNDE HİÇ KADAVRA GÖRMEDEN,HİÇ ŞIRINGA YADA NEŞTER TUTMADAN OKULUNU BİTİREN SAĞLIKÇILARIMIZ VAR..SİVASDAN DOĞUSUNU MEMLEKET SAYMAYAN,LİSE VE ÜZERİ OKULDAN MEZUN OLMAYANI MAĞARA ADAMI GÖREN,8-10 ÇOCUĞU OLAN KADINI İNSAN OLARAK DEĞİLDE KULUÇKA MAKİNASI GÖREN,3-4 YILLIK ARABAYA BİLE BİNMEYEN,BURNUNDAN KIL ALDIRMAYAN KİBİRLİ VE HALKINA DÜŞMAN SAĞLIKÇILARIMIZ VAR MAALESEF..
Ya evet dokror 9lebilirdin demis . Hadi oradan dogum yapan kadinlar devlet hastanesinde hep kötü muamele görüyor . Ne yazikki. Onlard elleri mahkum , cekiyorlar mecbur. Ama böyle doktorlarin hipakrat yeminini kagida yazip tuzlayip yedircan bi taraflarina.
dr dan deilde hemşireden hasta bakıcılardan daha çok laf işitiyoz.................kolay kolay dr hastayla konusmuyor bile ................soru, cevap ,geç, sıradakı gelsin:))
bazı doktorlar dayak haketmiyormu hastaların hiç hakkı yokmu
HASTA HEM FIRÇA YİYOR HEMDE O DURUMDAYKEN KAĞIT İMZALATTIRILIYOR...MÜDAHALE SIRASINDA HERHANGİ BİR OLAY OLURSA DOKTOR YADA HASTANE SORUMLU DEĞİLDİR DİYEN YAZIYI İMZALAMAZSAN SAATLERCE KORİDORDA CAN ÇEKİŞİRSİN..! HASTANELERİN HER ÜNİTESİNDE 17-18 YAŞLARINDA STAJYERLER YADA 22-23 YAŞLARINDA PRATİSYENLER HASTAYLA İLGİLENİYOR,UZMAN DOKTOR SADECE GÜNDE 1-2 DEFA BU ÇÖMEZLERİ PEŞİNE TAKIP HASTALARI GEZİYOR..MESELA DEVLET HASTANESİNDE DİŞ TEDAVİSİNE GİDİN,SİZE KESİNLİKLE DENTİST BAKMAZ,HEP 4. YADA 5.SINIF ÖĞRENCİLERİ BAKAR..BİR HASTALIĞINIZ İÇİN 4 AYRI DOKTORA GİDİN,DÖRDÜDE AYRI TEŞHİS KOYAR MAALESEF.
Yok artik daha neler
Diğer Haberler