Doktorlardan "bigoreksiya" uyarısı

Vücut geliştirmeyi saplantı haline getirmenin bigoreksiya isimli hastalığa neden olabileceği konusunda uyarıda bulunan uzmanlar uyarıyor

Doktorlardan "bigoreksiya" uyarısı

Tüm erkeklerin yüzde 45’inin hayatlarının bir döneminde farklı ciddiyet seviyelerinde de olsa yaşadığına inanılan bigoreksiya, insanın yeterince kaslı olmamayı saplantı haline getirmesi olarak açıklanıyor. Bu hastalığa yakalanan bazı kişiler aşırı derecede egzersiz yaparak ve hormon içeren yan ürünler kullanarak sağlıklarına zarar veriyor.

ABD’nin Chicago eyaletinde bulunan Adler Psikoloji Okulu’ndan Dr. Michele Kerulis, “Vücudun dış görünümüyle ilgili algı problemleri hep kadınlara özgüymüş gibi lanse ediliyor, oysa erkeklerin de neredeyse yarısı vücudundan memnun değil ve yeme bozukluğu hastası 10 kişiden biri erkek” dedi.

Dr. Kerulis, “Giderek yaygınlaşan bigoreksiya sorunu her yaştan erkeği etkiliyor. Bu saplantı bir anda başlayabildiği gibi kişiyi uzun bir süre içinde yavaş yavaş da ele geçirebiliyor. Bigoreksiya sadece fiziksel sorunlara neden olmuyor. Bu hastalığa yakalananlarda çabuk sinirlenme, sinir krizleri, depresyon ve bazen de mani nöbetleri gözlemliyoruz” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
bazen bende çabuk sinirleniyorum ama antrenmanları bi günde bir yapmaya başladım yani bi gün dinleniyorum bi gün yapıyorum şimdi kafa rahat o sinirli yapım geçti olaylara daha rahat gözle bakıyorum :D haber doğru
Diğer Haberler