HABER

Doktoru ipten aldı, bir gün yaşatılabildi

Gaziantep’te berdel usulüyle nişanlanan ancak anlaşmazlık çıkınca ayrılmak zorunda kalınca bunalıma giren 22 yaşındaki Emine A. kendini iple evin tavanına astı.

Doktoru ipten aldı, bir gün yaşatılabildi
Babasının öldü sanıp ''indirirsem suç olur'' diyerek ipi kesmediği iddia edildi. Polisin ‘ceset ipte sallanıyor’ diye anons ettiği Emine A'yı sağlık ekibindeki kadın doktor yaşama dördürdü. Hastaneye kaldırılan Emine A. doktorların tüm çabasına karşın ancak bir gün yaşatılabildi.
Ailenin 7 çocuğundan 2’ncisi olan Emine A. geçen ay Şanlıurfa’da yaşayan yakını 26 yaşındaki F.T. ile berdel usulüyle nişanlandı. Berdele göre, Emine A.'nın kardeşi Halil İbrahim A. da müstakbel eniştesinin kızkardeşi N.T. ile nişanlandı.
Taraflar düğün hazırlıklarına başlarken anlaşmazlık çıktı ve 19 yaşındaki N.T. ile 20 yaşındaki Halil İbrahim A. evlenmekten vazgeçti. Nişanlısını seven ancak, geçen hafta töre gereği ailesinin nişanı bozup, ‘Kızımızı da vermiyoruz’ demesi üzerine Emine A. bunalıma girdi. Kendilerine ait evin yakınındaki bakkal dükkanında aile fertleriyle çalışan Emine A. dün sabah oraya giderken kardeşine “Sen git. Ben birazdan geliyorum” diyerek kapıdan döndü. Annesi ve babası evin önündeyken odaya geçip yalnız kalan Emine A. tavandaki demire bağladığı iple kendini astı.
Kızının dışarı çıkmadığından şüphelenen 45 yaşlarındaki Süleyman A. içeri girmek istedi. Kapıyı açamayan Süleyman A. komşularının çocuğunu balkona çıkartıp, pencerenin camını kırarak kapıyı açtırdı. Odaya girdiğinde kızını ipte asılı bulan Süleyman A. öldüğünü sandı ve iddiaya göre ''dokunursam suç olur'' düşüncesiyle ipi kesmedi ve hemen polis ile 112 Acil Servis'i aradı. Eve ilk ulaşan polis de ipi kesip Emine'yi indirmek yerine, onun intihar ettiğini anonsla merkeze bildirdi.
**KADIN DOKTOR YAŞAMA DÖNDÜRDÜ**
Polis ekibinin hemen ardından olay yerine gelen 112 Acil Servis ekibindeki görevliler hemen ipi keserek Emine A.'yı indirdi. Ekipteki Dr. Serpil Güzelbey, kalp atışı durduğunu fark ettiği Emine'ye elektroşok cihazıyla müdahale etti.
Yaklaşık yarım saat süren müdahale sonunda nabzı yeniden atmaya başlayan Emine A. ambulansla hastaneye götürülüp, yoğun bakım ünitesine alındı. Kızı Emine A. hastaneye kaldırıldığında yaşadığını öğrenen baba Süleyman A. polise veridği ifadede, “Kızımı asılı görünce ipi kesmeyi düşündüm. Öldüğünü ve böyle bir şeyin suç olduğunu düşündüğüm için yapmadım. Yaşadığını bilseydim hemen keserdim” dedi.
İlk müdahalesiyle Emine A.'yı hayata döndüren Dr. Güzelbey, “Eğer biz gitmeden aile ipi keserek Emine’yi indirmiş olsaydı işimiz daha kolay olacaktı. Genç kızı ipi keserek yere indirip yaptığım kontrolde hiçbir hayati fonksiyonu yoktu. Kalbinin atmadığını gördük. Vücudunun sıcak olmasından dolayı kalp masajı uygulayarak şok verdim. Zor dakikalardı. Sonunda yaşama dördürdük” dedi.
**BİR GÜN YAŞATILABİLDİ**
Ancak hastanedeki doktorların tüm çabasına karşın yoğun bakımda tedavi gören Emine A. bu sabah saat 09.15 sıralarında yaşamını yitirdi. Kızlarının ölümüyle ailenin fertleri yıkıldı.
Baba Süleyman A. kahrolurken, yaşama döndürdüğü Emine'nin bir gün sonra öldüğünü öğrenen 112 Acil Servis ekibindeki görevliler de büyük üzüntü yaşandı.
DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön