HABER

Domates, rahim kanserini önlüyor

Fırat Üniversitesi (FÜ) Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü, ABD'deki Maryland ve Wayne State Üniversiteleri ile Karmanos Kanser Enstitüsü'nün yaptıkları ortak araştırma sonucu, domatesin, rahim kanserini önlediği tespit edildi.

Domates, rahim kanserini önlüyor

FÜ Paratoloji laboratuarlarında yetiştirilen ve Veterinerlik Fakültesi bünyesinde bulunan 400 bıldırcın üzerinde yapılan araştırmalarda, domateste bulunan 'likopen' maddesinin rahim kanserini önlediği ortaya çıktı. Normal yemle beslenen bıldırcınların yüzde 20'sinde kanser tümörü görülürken, domateste bulunan likopen maddesinden tüketen hayvanların, sadece yüzde 10'unda tümör görüldüğü tespit edildi.

LİKOPEN MADDESİ RAHİM KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Domateste bulunan likopen maddesinin rahim kanserini önlediğini belirten FÜ Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kazım Şahin, insanların az da olsa kurutulmuş domates yemeleri gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Şahin, domateste bulunan ve besiye kırmızı rengini veren likopen'in etkilerini lion oluşumu üzerine araştırdıklarını belirterek, bu araştırmaları ABD'deki üniversitelerle birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi.

"LİKOPEN'İN TÜMÖRE ÖNEMLİ ETKİLERİ VAR"

Doç. Dr. Şahin, "Bu çalışmada özellikle bıldırcın tercih etmemizin tek nedeni, bıldırcınların insanlar gibi yüksek oranda myoma gösterme olanağının olmasıdır. Bizde sonuçta özellikle tümör üzerinde likopen'in önemli etkileri olduğunu tespit ettik. Diğer çalışmalarımız içerisinde biten bir çalışmamız da, kurutulmuş domatesin myoma üzerindeki etkileridir. Bunun sonuçlarını önümüzdeki aylarda açıklayacağız" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler