HABER

Dondurma yemekten korkmayın

Dondurmanın, halk arasında bilinenin tersine, yalnızca yaz aylarında tüketilmesi gereken bir besin olmadığı, kışın tüketildiğinde çocuklarda boğaz ağrısı veya soğuk algınlığına yol açmadığı belirtildi.

Dondurma yemekten korkmayın

Uzman Diyetisyen Şeniz Ilgaz, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, dondurmanın yalnızca çocukların değil, her yaştaki insanların çok fazla sevdiği bir tatlı çeşidi olduğunu vurgulayarak, "Dondurmayı tüketirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, dondurmanın sağlık kurallarına uygun hazırlanmış olmasıdır. Özellikle dondurmanın yapıldığı sütün pastörize olması ve hazırlanırken mikroorganizmalarla bulaşmanın önlenmesi gereklidir. Süt mikroorganizmalar için çok iyi bir ortamdır. Bu yüzden çok kolay bozulur ve sağlığa aykırı bir duruma gelir" uyarısında bulundu.

Dondurmanın esas yapısını sütün oluşturduğunu ifade eden Ilgaz, "Bu sebeple, süttekine benzer oranda kalsiyum, fosfor, protein, riboflavin (B2), A vitamini ve diğer esansiyel besin öğelerini içerir. 100 gr sütlü dondurma, yaklaşık olarak 148 mg kalsiyum içerir. Çocuklar dondurma yiyerek, günlük kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler" dedi.

Uzman Diyetisyen Şeniz Ilgaz, çocuklar için yaz aylarında kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamanın, genellikle bu aylarda daha az süt tükettikleri için daha zor olduğuna dikkat çekerek, "Süt ve türevleri (peynir, yoğurt vb.) gibi en iyi kalsiyum kaynağı olarak bilinen besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış dondurmayı tüketmek, çocukların kalsiyum ihtiyaçlarının giderilmesinde katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Ilgaz ayrıca, zayıflama diyeti uygulayanların belli miktarlarda dondurma yemelerinin sakıncası olmadığını da bildirdi.

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön