Dönüş başlıyor

YÖK talimatı ile öğretim üyeleri hastanelere dönüyor.

Dönüş başlıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, kamuoyuna tam gün yasası olarak yansıtılan ancak Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Kanun hükmündeki Kararname’nin ilgili maddelerinden yararlanarak ücretsiz izne ayrılan öğretim üyelerinin geri döndürülmesi için üniversitelere talimat verdi. Üniversiteler, yeni yasal düzenleme yapılmamasından dolayı KHK’nin 'yok hükmünde' olduğunu bildirerek, izin süreleri henüz bitmeyen öğretim üyelerini geri çağırmaya başladı.

26 Ağustos 2011’de çıkarılan KHK ile, üniversite hastanelerinde görev yapan ve muayenehanesi olan öğretim üyelerine 'gelir getirici faaliyet' kapsamında olduğu gerekçesiyle 'hastaya el sürme yasağı' getirilmiş, öğretim üyelerinin üniversite hastanelerinde sadece eğitim öğretim faaliyetlerinde bulunabilecekleri bildirilmişti. Hekimin hastaya el sürmeden eğitim vermesinin mümkün olamayacağı sürekli gündeme getirilmiş, hastaların hekimlerine ulaşamayacağı, hastaların büyük mağduriyetler yaşayacakları dile getirilmişti. Özellikle branşında 'çok özel' olan hekimlerin üniversitelerde hasta bakamamasının yarattığı dramlar kamuoyunun gündemine getirilirken, KHK’ye eklenen geçici madde ile öğretim üyelerine bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıla kadar ücretsiz izne ayrılma hakkı verilmişti. Ve çok sayıda öğretim üyesi bu haklarını kullanarak üniversite hastanelerinde adeta bir Yaprak Dökümü yaşatmış, muayenehanesi olanların da hastaya el sürememeleri nedeniyle, üniversite hastanelerinde maddi manevi yıkım yaşanmıştı.

Anayasa Mahkemesi iptal etti

Tıp Fakülteleri hastanelerinin öğretim üyelerinin çalışmalarına sınırlama getiren 650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerinin iptaline yönelik Anayasa Mahkemesi kararı, 18 Temmuz 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin resmi internet sitesinden duyurulurken, gerekçeli karar ise 1 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. İptal kararının yürürlük tarihi ise 1 Temmuz 2013 olarak belirlendi. Yapılan düzenlemelerin Anayasaya aykırı olduğu saptanmasına karşın, 'torba yasa' beklentisiyle bugünlere kadar gelindi. Ancak böyle bir torba yasa TBMM’de görüşülmedi, yasalaşmadı. KHK’nin 'yok hükmünde' kalması üzerine, YÖK Başkanlığı’nın 26 Ağustos 2013 tarihine kadar ücretsiz izin kullanma hakkı olan öğretim üyelerinin üniversitelerine geri döndürülmesi için geçen hafta 'ivedi' kaydıyla rektörlüklere yazı gönderdi. YÖK, yeni bir yasal düzenlemenin yapılmaması nedeniyle öğretim üyelerinin aldıkları izinlerin 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle sona ereceğini bildirdi. Talimatı alan üniversite rektörlükleri de öğretim üyelerine gerekçesini de bildirerek izinlerini sonlandırmalarını, hemen fakültedeki görevlerine başlamalarını istedi.

24 Temmuz'da geri dön çağrısı

KHK’nin yayınlandığı tarihte öğretim görevlileriyle birlikte 497 akademik kadrosu bulunan, 100’ün üzerinde öğretim üyesinin muayenehanesinin olduğunu Ege Üniversitesi’nde ilk etapta 18 öğretim üyesi ücretsiz izne ayrılmış, daha sonra ise bu sayı giderek artmıştı. EÜ Rektörlüğü, 24 Temmuz’da birer yazıyla ücretsiz izindeki öğretim üyelerine çağrı yapıp izinlerini sonlandırarak görevlerine dönmelerini istedi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde de EÜ’ye benzer tablo yaşanmış, 412 öğretim üyesinden muayenehanesi olan 56 öğretim üyesi KHK yüzünden hasta muayene ve tedavi hizmetlerin el çekmek zorunda kalmıştı. İlk etapta 11 öğretim üyesinin ücretsiz izne ayrılıp hastaneden ’geçici’ olarak bağını kopardığı DEÜ’de de YÖK talimatı hocalara duyuruldu, geri dönmeleri istendi.

Muayenehanesi olup da ücretsiz izne ayrılanlar da geri dönüyor

Konuyu değerlendiren İzmir Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Suat Kaptaner ise şunları söyledi:
"Muayenesi olan öğretim üyesi, hastanede sadece eğitim faaliyetinde bulunabiliyordu. Bazıları muayenehanelerini kapatıp tamamen üniversiteye dönmüş, tam güncü olmuştu. Şimdi bu gelişmelerin ardından muayenehane açmalarının önünde engel kalmadı. Bununla ilgili girişimlerde bulunmaya başladılar. Muayenehanesi olup da ücretsiz izne ayrılanlar da geri dönüyor. Onların da artık önünde engel yok. Üniversitelerde hasta bakabilecekler, öğleden sonra muayenehanelerinde çalışıp, özel hastanelerde ameliyatlarını da yapabilecekler. Yani eskiden olduğu gibi. Hatta performans uygulamasıyla ek ücret de alabilecekler." (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Bir şeyi yaparken dosdoğru yapın.Sağlık bakanının öç alır gibi ,intikam alır gibi çıkarttığı mantıksız yasalar yüzünden binlerce kişi mağdur oldu.Şimdi ne oldu? Hani bu yasa vatandaş için yapılmıştı.Tükürdüklerini yaladılar.Her işleri böyle.Al sana sağlıkta Özel Türk modeli.Vatandaş ölmüş gebermiş umurlarındamı ? vatandaş oymatik. Oyunu versin ,ondan sonra biz onu oyarız mantığı.
Aynen oyle kardesim, ortada. Mesela Balkanlarda, Turk asilli yurt disindan mezun bir suru doktorumuz var, onalara denklik bile vermiyorlar, bir suru zorluk cikariyorlar ...sanki onlar doktor degil, ya da yurt disindaki hastalar insan degil!!!Ne kadar kiylmetliymis benim vatandasim ya!!! Altin yumurtlayan tavuk gibi... Hani doktor eksikligi, saglik personeli eksikligi var diyorlar ya, ne oluyor?? islerine geldigi gibi borazan caliyorlar vesselam !!!! Ya sabir be vatandas !!!
balkanlardaki doktor dediklerin keşke gelsede seni tedavi etse o zaman durumun farkına varırsınız
sağlıkta bir ileri bir geri,bir beyaz bir siyah...hasta memnuniyet oranı garip bir şekilde %80 lere çıkmış ama...%15 memnuniyet oranıyla çalışan doktorların verdiği hizmetten ne kadar kalite bekleyeceğiz acaba...
Yüreksiz 1975 senin gibiler tedaviyi bile hak etmiyor. Veterinerlik fakültesinde sıra beklemekten başka bişey yaramaz sana. Daha çoooook beklersin doktornkapısında !!! Çünkü hak ediyorsun:))))))
YORUM YAZAN ARKADAŞLAR HİÇ DOKTAR A GİTMEMİŞ HERHALDE ÖZEL MUAYAHANESİ OLAN BİR DOKTAR ZATEN HASTANEDE NORMAL HASTAYA BAKMIYORDIKI KENDİ HASTALARININ SONUC TAHLIL GIBI İŞLERİYLE ILGILENIYORDU GARIBAN VATANDASTA ZATEN KUYRUKLARDA BEKLIYORDU NE ÇABUK UNUTULDU SSK HASTANELERINDEKI GECENIN 3 DE 4 DE GIDIP KUYRUKLARA GIRDIGIMIZ SAATLERCE ECZANESININ ONUNDE TAPON ILAC IÇIN BEKLEDİĞİMİZ ÖĞLEDEN SONRA DEĞİL DOKTOR HEMŞİRE BULAMIYORDUK HASTANEDE ŞİMDİ ÖYLEMİ ÇALIŞACAK KARDEŞİM BİR DEVLET MEMURU SAAT 17 YE KADAR ÇALIŞIYORSA DOKTAR DA DEVLET MEMURU ODA ÇALISACAK
keşke herkez doktor kadar efektik iş yapsa, bu ülkenin %90 ı kalifiye değil sadece geyikte ama sizde haklısınız ağzı olan konuşuyor
tugcın 75 adlı yorumcu anlasıldıgı kadarıyla doktor, her ısıne gelmeyen yoruma karsılık verıyor.ben yılardır hastası olan bırı olarak ve dolayısıyla hastane ve saglık calısanlarıyla sureklı muhatap olldugum ve bu sektorun ıcını dısını cok ıyı bıldıgım ıcın,kendını ne kadar aklamaya calıssada benı kandıramaz,belkı hastaneye bındebır ısı dusen ınsanlar sızın yalanlarınıza ınanır ama her gun sızın yuzunuzu gormek zorunda bıraktıgınız ınsanları melegız bız dıye kandıramazsınız,ılgısızlı ,sızde bılgısızlık sızde ukalalık sızde,ınsanlara tepeden bakmak sızde,daha bırcok ustun mezıyetınız var
yılardır yanlıs teshıs ve dolayısıyle yaptıgınız yanlıs tedavılerle,bırcok ınsanı ya mezara gonderdınız yada sakat bıraktınız,ama sız bunları hıc ustunuze alınmadınz,kurdugunuz meslekı ,cetelerınızle hastanelerı somurdunuz hastaları soydunuz,ama yıne cıktınız kendınıze memur oldugunuz halde ayrıcalık aradınız,soruyorum sıze,herhangıbır kamu kurulusuna gıttıgınızde karsınızda o bırımın gorevlısını goremedıgınızde ne yapıyorsunuz;ben soylıyımmı:ya bela okuyorsunuz yada sovuyorsunuz ,bu tamgun yasasından once sızı,saat üçte gelıp yerınde bulamayan hasta yada hasta yakını napıyordu sızce;
Onların da artık önünde engel yok. Üniversitelerde hasta bakabilecekler, öğleden sonra muayenehanelerinde çalışıp, özel hastanelerde ameliyatlarını da yapabilecekler. Yani eskiden olduğu gibi. Hatta performans uygulamasıyla ek ücret de alabilecekler." yazıklar olsun sizlere . haram zıkkım olsun aldığınız tonla maaş milletvekilinden fazla maaş alıyor bu adamlar ama hastahanede 2 saat durmuyor yazıklar olsun sizlere.
doktorların aldığı maaşın yüksek olması şart. adamlar can kurtarıyor can. mal satmıyorlar
milletvekiline nasıl bir statü ekledin sen ya bak sana söyliyim milletvekili olabilirsin hatta cumhurbaşkanı falan ama unutma pansuman dahi yapamazsın durumun böyle vahimken çok ucma bence
İzmir Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Suat Kaptaner son cümlesine bir ifade sıkıştırmış."Hatta performans uygulamasıyla ek ücret de alabilecekler" demiş. tabi bu kendilerinin talepleri gibi görünüyor. YOK ün üniversitelere gönderdiği 25.07.2013 tarihli yazısından haberleri yok muhtemelen. ben anlatayım YOK diyor ki; dışarıda özel muayenehanesi olan hocalar hasta bakabilirler ama performans alamazlar.
Diğer Haberler