Dopinge karşı yasa talebi

Almanya'da alevlenen doping tartışmaları, dopingle mücadele yasası çıkarılması taleplerini beraberinde getirdi.

Dopinge karşı yasa talebi

Futbol dünyası da tartışmaların odağına yerleşmeye başladı. Berlin Humboldt Üniversitesi'nin bu hafta kamuoyuna yansıyan ‘1950'den günümüze Almanya'da doping' başlıklı araştırmasının ardından doping tartışmaları alevlendi.

800 sayfalık kapsamlı araştırma, eski Almanya Federal Cumhuriyeti'nde sporculara sistematik doping uygulandığını ve bu uygulamanın politikacılar tarafından da desteklendiğini ortaya çıkarmıştı. Humboldt Üniversitesi'nin araştırmasında Soğuk Savaş yıllarında eski Federal Almanya'da 1970'lerin başlarından bu yana sistematik ve organize doping uygulandığı ve doping araştırmalarıyla siyasi sorumluların ne ölçüde bu skandala karıştığı ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor.

Araştırmanın Süddeutsche Zeitung'da yayımlanmasının ardından dopinge karşı yasa çıkarılması talepleri yeniden gündeme geldi. Alman Bisikletçiler Birliği Başkanı Rudolf Sharping, yasal çerçevenin sertleştirilmesi çağrısını yineleyerek, polis ve savcılıkların yardımıyla dopingin arkasındaki kişilere ulaşılamayacağını, bunun için yasamanın yardımının gerekli olduğunu kaydetti. Sosyal Demokrat Parti'nin eski başbakan adaylarından Sharping, dopingin sadece süreçte etkisi bulunan ‘acımasız doktorlar, vicdansız iş adamları ve diğerlerinin varlığıyla' mümkün olduğunu belirtti.

Olimpik Spor Birliği üzerindeki baskı artıyor

Aralarında disk atmada olimpiyat şampiyonu olan Robert Harting, bisiklet dünya şampiyonu Tony Martin ve Alman Atletizm Birliği Başkanı Clemens Prokop'un da bulunduğu çeşitli sporcu ve spor birliği yöneticileri de dopinge karşı yasa çıkarılması talebinde bulundu. Şimdiye kadar dopingle mücadele yasası konusunda karşı görüşte olan Alman Olimpik Spor Birliği Başkanı Thomas Bach üzerindeki baskı da artıyor. 1976 yılında eskrimde olimpiyat şampiyonu olan Bach, aktif spor yaptığı dönemde eskrim alanında dopingin söz konusu olmadığını, ancak 80'li yılların başlarında diğer spor dallarında konunun gündeme geldiğini belirtti.

Futbolda da kan testi yapılacak

Şimdiye kadar doping tartışmalarında fazla öne çıkmayan futbol da tartışmalara dahil oldu. Bisiklet ya da atletizmde yıllardır kontrol mekanizmasının ana unsurlarından biri haline gelen kan testlerinin futbolda da uygulanması gündemde.

Alman Profesyonel Futbol Kulüpleri Birliği (DFL) ve Alman Futbol Federasyonu (DFB), futbolda da düzenli kan testleri uygulanması planını çığır açıcı nitelikte bir yenilik olarak nitelendirdi. Ancak ilgili anlaşma Ulusal Dopingle Mücadele Ajansı (NADA) ile henüz imzalanmadı.

Schaeuble de destekledi mi?

Bu arada politikacıların dopingi teşvik ettiği iddiaları kapsamında şu anki Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de baskı altında. Süddeutsche Zeitung'da Çarşamba günü yayımlanan bir haberde, Schaeuble'nin 1976 yılında Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi meclis grubu spor politikaları sözcüsü olarak görev yaptığı dönemde Spor Komitesi'nde "Zararı yoksa sporcularımıza mümkün olan en iyisini burada da temin etmemiz gerekir” dediği belirtildi. Schaeuble'nin sözcüsü, gazete haberi ile ilgili yaptığı açıklamada, Bakan'ın o dönemde belli bir cümleyi sarf etmiş olup olmadığını şu an hatırlayamadığını' kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler