HABER

Döviz alım ihalelerine yeniden başladı

ANKARA (İHA) - Merkez Bankası, Döviz Alım İhalesi Programı çerçevesinde ilk ihalesini açtı. İhale 15 milyon dolarlık olacak.

Merkez Bankası, gelecek 3 yıllık dönemin, döviz arzının döviz talebine kıyasla giderek artacağı bir dönem olacağı öngörüsüyle döviz alım ihalelerine bugün yeniden başladı. Merkez Bankası'nın gün içinde ihale yolu ile alacağı en yüksek tutar 45 milyon dolar olacak.

Türkiye'de işgünü olmasına rağmen, ABD'nin tatil olduğu günlerde ve yarım işgünlerinde ihale düzenlenmeyecek. Sadece ihalede kazanan kuruluşlara (banka ve özel finans kurumu) ihalede gerçekleşen ortalama fiyat üzerinden ek satım opsiyonu tanınacak. Bu şekilde kullanılabilecek opsiyon tutarı her kuruluşun ihalede sattığı tutarın yüzde 200'ü kadar olacak.

Opsiyon miktarı yüksek tutularak, Merkez Bankası'nın ihale miktarında değişikliğe gitmeden arz fazlasını piyasadan alması amaçlanıyor. Böylelikle, 15 milyon doları ihale ve 30 milyon doları opsiyon hakkı kullanımlarıyla olmak üzere günlük olarak alınacak tutar en fazla 45 milyon dolar olacak.

İhale numarası saat 13.40'da ilan edilecek ve kuruluşlar ihale tekliflerini saat 13.40-14.00 arasında verebilecek. İhale sonuçları ilan edildikten sonra kuruluşlar saat 14.30'a kadar opsiyon haklarını kullanabilecek.

Diğer taraftan, büyük bir dışsal şok ya da öngörülmeyen olağanüstü gelişmeler nedeniyle döviz piyasasında derinliğin kaybolması; buna bağlı olarak, döviz fiyatlarında aşırı oynaklık ve sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlenmesi halinde, önceden kamuoyuna duyurularak geçici olarak döviz alım ihalelerine ara verilecek.

Böylelikle, Merkez Bankası, döviz alım ihaleleriyle 15 milyon dolar günlük alım ihalesi göz önüne alındığında 24 işgününden bir yılda 4 milyar 320 milyon dolar, opsiyon dahil olmak üzere günlük alacağı en yüksek 45 milyon dolar dikkate alındığında en fazla 12 milyar 960 milyon doları piyasadan çekecek.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, döviz alım ihalelerinin kur seviyesi için değil, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin artırılması için yapıldığını söyledi.

Serdengeçti bugün CNBC-e'de katıldığı programda, döviz alım ihalelerinin kur seviyesine yönelik olarak yapılmadığını belirterek,"Birileri kurun seviyesinden rahatsız diye döviz alacak değiliz, Öyle birşey yok. Merkez Bankası gayet açık bir şekilde döviz rezervlerinin yeterli olmadığını ve bunu artırması gerektiğini söylüyor. Biz bunu kendimiz için yapıyoruz, özellikle önümüzdeki üç yılda yüksek kamu borcu vardır, bunun için döviz lazım" dedi.

Serdengeçti, koşullar tersine dönerse, çok olağanüstü durumlarda döviz alım ihalelerine ara verilebileceğini kaydederek, "Bunu çok da istemeyiz. Ama döviz satım ihalesi diye bir şey önümüzdeki dönemde sözkonusu değil" Şeklinde görüş belirtti.

Merkez Bankası Başkanı, döviz alım ihaleleri için belirtilen miktarın üzerinde de piyasadan alım yapılabileceğini söyledi. Serdengeçti, "Bu daha önce de oldu, günde 1 milyar dolar seviyesinde piyasadan direkt döviz aldığımız da görüldü" dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler