HABER

Dövmesini görünce kurtarmaktan vazgeçtiler! Doktorların zor kararı

Dövmesini görünce kurtarmaktan vazgeçtiler! Doktorların zor kararı

ABD'de hastaneye kaldırılan yaşlı adamın göğsünde, "Do not resuscitate" yani "Hayata döndürme" yazıyordu. Hasta, göğsüne yazdırdığı yazıyla tedaviyi reddettiğini belirtiyordu. Hastane yönetimi, bu karara saygı duyduğunu açıklayarak, hastayı kurtarmak için aşırı bir efor harcamadığını açıkladı.

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan 70 yaşındaki bir hasta, ciddi sağlık sorunları ve kanında yüksek oranda alkolle ve bilinci kapalı bir şekilde hastaneye götürüldü. Kimliği açıklanmayan kişinin göğsündeki bir dövme doktorların dikkatini çekti.

Yaşlı adamın göğsünde, "Do not resuscitate" yani "Hayata döndürme" yazıyordu.

DOKTORLAR ZOR BİR KARAR VERMEK ZORUNDA KALDI

CNN International'da yer alan habere göre; hastane personeli, hastanın göğsündeki dövmeyi görünce çok zor bir karar vermek zorunda kaldı.

The New England Journal of Medicine'de yayınlanan makaleye göre; 70 yaşındaki hasta, hastane personelini etik ve tıbbi konular açısından oldukça zorladı.

Hasta, göğsüne yazdırdığı "Hayata döndürme" yazısıyla, tedaviyi reddettiğini belirtmişti.

Doktorlar başlangıçta bunu görmezden gelmek istedi ancak adamın bunu istediğinden emin olmanın hiçbir yolu yoktu.

Geri dönüşü olmayan bir yolu tercih etmeyen doktorlar, hastayı antibiyotikler ve diğer hayat kurtarıcı önlemlerle tedavi etmeyi seçti.

DOKTORLAR HASTANENİN ETİK DANIŞMANINI ÇAĞIRDI

Bununla birlikte, hastanenin etik danışmanını çağırdılar.

HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Dövmenin bir hastanın istekleri konusunda yasal olarak bağlayıcı olmadığı kaydedildi. Ancak Florida Hospital'daki etik kurul, hastanın kararına saygı duymayı tercih etti. Hastaya tıbbi müdahale yapıldı ancak hastayı hayata döndürmek için özel bir çaba harcanmadı. Yapılan açıklamaya göre; hasta hayatını kaybetti.

Tartışmalara konu olacak bu karar için bilim dünyasından gelecek yorumlar merak ediliyor.