HABER

DP'de bir aday daha

ANKARA (İHA) - Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Çağlar Erhan, Ocak ayında yapılacak büyük kongre öncesinde genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Erhan, DP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 22 Temmuz'da yapılan seçimler sonrasında DP'de savrulmaların yaşandığını ifade ederek, söz konusu savrulmayı haklı kılacak şartların partide mevcut olmadığını söyledi. Parti mensuplarını endişeye sevk eden asıl nedenin sözde yeni arayışların parti içi bütünlüğü tehdit eden bir hal alması olduğunu kaydeden Erhan, "Bu durum bir yandan bizi toparlamak için gerekli olan enerjiden mahrum etmekte, öte yandan ülkemizin giderek ağırlaşan meseleleri hakkında siyaset üretme yeteneğimizi zaafa uğratmaktadır" dedi.

Kendisini liderliğe aday olmaya sevk eden nedenleri de anlatan Erhan, "Mensubu olmaktan ve her şart altında bir neferi olarak çalışmaktan iftihar ettiğim partimizi, Demokrat Parti'yi yeniden siyaset üreten bir parti ve siyasal merkezin gerçek mecrası haline getirmektir. Kırmadan, dökmeden, kimseyi rencide etmeden partimizi yeniden iktidar alternatifi haline getirebilecek ortamı sağlamak iddiasıdır. Partimizi kişisel ihtiraslara tutsak etmemek, koltuk kavgalarını önlemek ve parti dışı müdahalelerin etkisinden kurtarmak gayesidir. Bu süreçte benim için önemli olan, parti içi kavgaları sona erdirecek ve partimizin mensuplarını bütünleştirmeyi sağlayacak bir teşkilat yapısını yeniden işler hale getirmektir" diye konuştu.

Amacının Türkiye'nin ağırlaşan meselelerine akılcı çözümler üretebilecek bir siyasi yapıyı yeniden tesis etmek olduğunun altını çizen Erhan, "Önceliğimiz parti içi bütünleşmeyi sağlamaktır. Türkiye'yi merkez sağda bütünleştirecek siyaseti üretmektir. Merkez sağı geleneksek adresi olan Demokrat Parti çatısı altında yeniden toplamaktır. Bu bütünleşmeyi sağlayacağıma inandığım için Demokrat Parti Genel Başkanlığı'na adayım. Partimizin bütün mensuplarını Demokrat Parti'yi merkez sağın tek adresi yapma gayemize omuz vermeye ve destek olmaya çağırıyorum" dedi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Erhan, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'la bir görüşme yapıp yapmadığının sorulması üzerine, bütün genel başkanlarla bir görüşmesinin olduğunu söyledi. Kongrede kendisini şanslı görüp görmediğiyle ilgili bir soru üzerine ise Erhan, "Kongreler demokrasilerin düğünüdür. Tek adaylı girilen kongrenin tadı tuzu olmuyor. Diğer adaylara da başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "Kongrede genel başkan seçilirseniz emanetçi mi olacaksınız?" şeklindeki sorusu üzerine Erhan, şunları kaydetti:
"Türk siyasetinde böyle ifadeler var. Büyük ağabeyi formülü vardır, o merkez sola çok oturur. Merkez sağda da bu emanetçilik vardır, tutturmuşlar gidiyor. Demokrat Parti'de emanetin sahibi büyük kongredir. DP'de koltuk genel başkanların malı değildir. Liderlik koltuğunun emaneti genel başkanlığa yeni seçilen kişiye bir önceki lider tevdi etmez, kongre tevdi eder. 2008 yılı içerisinde iki tane kongremiz var. Diğer kongremizde de genel başkan adayıyım."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön