DP'den AKP'nin kapatılması davası tepki

DP'den AKP'nin kapatılması davası tepki

ANKARA (İHA) - DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, AK Parti'nin kapatılması davasını 'demokrasi tutulmasına' benzeterek, "Karşı olduğumuz bu dava demokrasiye darbedir" dedi. Soylu'nun basın toplantısı sırasında deprem şoku da yaşandı.

Parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Soylu, AK Parti'nin kapatılma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu davayla birlikte Türkiye'nin önemli bir süreçle karşı karşıya kaldığını belirten Soylu, davayı 'demokrasi tutulmasına' benzetti. Ülke siyasetini 'terbiye' etmek isteyen güçler bulunduğunu savunan Soylu, "Siyasetin terbiye edilmesine ve siyaset zeminin sarsılmasına hep karşı olduk, bundan sonra da karşı olacağız" diye konuştu.

Bir siyasi partinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı bir fezlekeyle kapatılmasına karşı olduklarını ifade eden Soylu, siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin alanların ve konuların daraltılmasını istedi. Soylu, bu davanın Türkiye'nin AB süreci başta olma üzere medeni ülkelerle ilişkilere, siyasi zemine, ekonomiye ve sosyal hayata zarar vereceğini vurguladı. Soylu, "Biz kapatılma davasına karşıyız. Bu davanın Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesini talep ediyoruz. AK Parti'ye muhalefet hakkı saklı kaymak kaydıyla, parti olarak kapatılma davası açılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Bunun demokrasiye darbe olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Soylu, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini de belirterek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yasayla verilen parti kapatma yetkisinin, ilgili yasa maddesinde yapılan düzenlemeyle, bütün ceza dairesi başkanları kurulunun onayına bağlı olarak bir siyasi partinin kapatılmasına yönelik bir değişiklik yapılmasını istedi.

Soylu'nun basın toplantısı sırasında merkezi Ankara'nın Bala ilçesi olan ve 5.0 büyüklüğündeki deprem şoku yaşandı. Gazetecilerin uyarısı üzerine sarsıntının farkına varan Soylu, konuşmasına ara vererek sarsıntının geçmesini bekledi. Daha sonra "Geçti mi? Geçmiş olsun" diyen Soylu, "Türkiye bir yandan siyasi deprem, bir yandan ekonomik deprem yaşıyor. Allah millete sabır versin" ifadesini kullandı.