DP'den Danıştay Başsavcısı'na istifa çağrısı

ANKARA (ANKA) - Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan'ı 27 Mayıs 1960 darbesi ve Menderes Hükümeti'ne ilişkin sözleri nedeniyle eleştirerek "Demokratik, anayasal hukuk düzenimizi ortadan kaldıran bir eylemi yani bir askeri darbeyi övmesi, hukukçu yemine sadık kalmadığı anlamına gelmektedir. Çölaşan, hemen, bir dakika bile durmadan, o kutsal makamdan istifa etmelidir" dedi.

Süleyman Soylu yaptığı yazılı açıklamada Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan'ın basına yansıyan "27 Mayıs' ı ihtilal olarak görmek hata olur. 1960 ihtilali aslında bir devrimdir. İdam edilen Menderes Hükümeti üyeleri çocuk ve bebek davalarından değil, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'e ihanetten yargılanmalıydı. Ama öyle olmadı, tarih o noktada bu cezayı verdi. Ama cezalandırılmaları gerekirdi" şeklindeki ifadelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

DP Genel Başkanı Soylu açıklamasında şunları söyledi:
"Hukuku içselleştirmiş olması gereken bir başsavcının hukuk devletini ve anayasal düzeni ortadan kaldıran, emirle kurulan mahkemelerle insanları idam eden bir askeri müdahale hakkındaki sözleri şık olmamıştır. Her türlü eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunu sağlamakla görevli olan bir kurumda başsavcılık makamında bulunan birisinin, demokratik, anayasal hukuk düzenimizi ortadan kaldıran bir eylemi (askeri darbeyi) övmesi, hukukçu yemine sadık kalmadığı anlamına gelmektedir. Demokratik yollarla iktidara gelmiş olan devlet adamlarını hukuku ortadan kaldırarak idam eden bir zihniyeti kimse savunamaz. Hele bunu yüksek bir yargı kurumunda başsavcılık görevini yürüten birisini dile getirmesi vahim bir gelişmedir"

-HEMEN BİR DAKİKA DURMADAN İSTİFA ETMELİ-
Tansel Çölaşan'ın söz konusu açıklamalarını yapılmamış kabul etmek istediklerini kaydeden DP Genel Başkanı Soylu, "En doğru kararı tarihin ve yüce Türk Milleti'nin verdiği bir trajedinin, Türkiye'nin çeşitli sıkıntılarla boğuştuğu günümüzde haksız bir şekilde yeniden gündeme getirilmiş olmasından üzüntü duyuyoruz. Hemen, bir dakika bile durmadan, o kutsal makamdan istifa etmelidir" dedi.