Dr. Henri Barkey: Harekat siyasiydi

WASHINGTON (İHA) - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK terör örgütüne yönelik Kuzey Irak'ta düzenlediği kara harekatının yankıları sürüyor. Washington'da düzenlenen bir panelde konuşan Leigh Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Henri Barkey, operasyonu "siyasi amaçlı" olarak nitelendirdi.

"Woodrow Wilson" adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği panelde konuşan Barkey, operasyonun Kuzey Iraklı Kürtler için dolaylı bir uyarı anlamı taşıdığını kaydetti. Operasyonun siyasi bir anlam taşıdığını iddia eden Berkey, Prusyalı general Carl Von Clausewitz'in, "Savaş, siyasetin başka araçlarla devam etmesidir" sözüne atıfta bulunarak, "Türk generalleri, Clausewitz'in iyi öğrencileri" ifadesini kullandı. Geçmiş yıllarda, Kuzey Irak'taki Peşmerge grupların Türkiye ile birlikte PKK'yla savaştığını söyleyen Henri Barkey, "Ancak şimdi Türkiye Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni tanımıyor, peşmergeler de PKK ile mücadele etmiyor" şeklinde konuştu.
Operasyonun çok zor iklim koşullarının hakim olduğu bir dönemde gerçekleştirildiğine ve böylelikle TSK'nın yoğun kış şartlarındaki imkan ve kabiliyetinin gösterildiğine işaret eden Barkey, "Yoğun kış koşullarında savaş olmaz" şeklindeki geleneksel askeri felsefenin geçersizliğinin vurgulandığını belirtti.

Operasyonla ABD'nin taraf tutmaya doğru itildiğini de ileri süren Barkey, bununla birlikte, ABD'nin operasyon boyunca sürdürdüğü tutumunu "yanıp sönen sarı ışık" diye nitelendirdi. Çekilme zamanlamasına ilişkin olarak da Barkey, TSK'nın zaten harekatı bitirdiğini ve bölgede daha fazla kalmanın bir yararının bulunmadığını ifade etti.
Barkey, bu aşamadan sonra Türkiye ile Kuzey Iraklı Kürtler arasında diyalog kurulmasının yararlı olacağını kaydetti.