HABER

DSHP ve DP bağımsızları ikiye böldü

DSHP VE DP, DSP kökenli Bağımsız Milletvekillerini ikiye böldü.

Bağımsız İzmir Milletvekili Recai Birgün DSHP’ye katılmaya hazırlanırken, Rahşan Ecevit’in uzun yıllar danışmanlığını yapmış Bağımsız Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı ise DSHP’de “kesinlikle yer almayacağını” belirtti.

Rahşan Ecevit, Hulki Cevizoğlu Genel Başkanlığı’nda, yeni partisi DSHP’yi kurmasının ardından, gözler DSP kökenli bağımsız Milletvekillerine döndü. ANKA’ya açıklamada bulunan Bağımsız İzmir Milletvekili Recai Birgün önümüzdeki günlerde resmi olarak DSHP üyesi olacağını açıkladı. Birgün, “Rahşan Hanım neredeyse ben oradayım” diye konuştu. Bağımsız Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan’ın da DSHP’ye katılması bekleniyor.

-HALICI: “ECEVİT İSMİNİN MERKEZ PARTİDE OLMASINI ARZU EDİYORUM”

Rahşan Ecevit’in uzun yıllar danışmanlığını yapan Bağımsız Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı DSHP’de “kesinlikle yer almayacağını” belirtti. Rahşan Ecevit’e daha önce ayrı parti kurmanın doğru olmayacağı tavsiyesinde bulunduğunu belirten Halıcı, DP’ye de çok sıcak baktığını söyledi. Halıcı şunları kaydetti:

“Ben Rahşan Ecevit’in ayrı bir parti kurma işine girmemesi gerektiğini söylemiştim. Türkiye’nin böyle bölünmelere değil, bir araya gelmelere ihtiyacı var. Sayın Ecevitlere saygım ve bağımlılığım hala devam ediyor. Ben hala “Ecevit” isminin Türkiye’de tek bir siyasi parti değil ama merkezde solu, hatta sağın ortaya yakın kısmını bir araya getirmeye çalışan, fikirleri söyleyen bir kurumda olmasını çok ama çok arzu ediyorum. DP de benim çok sevdiğim, yakın çalıştığım arkadaşlarımın olduğu bir yer. DP çok çok sıcak baktığım, sevdiğim, saydığım arkadaşlarımın olduğu bir kurum siyasi oluşumdur.”

-İÇLİ: “DP’NİN GÜÇLENMESİNİ GÖNÜLDEN İSTERİM”

DSP’den istifa eden Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli de DP’nin yeni siyaset çizgisini olumlu bulan isimlerden. İçli, “Türkiye’nin bölünmelere gittiği böyle bir dönemde, merkez partisi olarak, DP’nin güçlenmesinin desteklenmesi taraftarıyım. Son seçimlerde görüldü ki DYP ile Anavatan Partisi son dönemde yaptıkları olay seçmende büyük hayal kırıklığı yarattı ve o seçmen AKP’ye kanalize oldu. Türkiye ne çekiyorsa işte o operasyondan çekiyor. Eğer o tarihte DP TBMM’ye girmiş olsaydı, Türkiye son iki yılda böylesine garabet bir takım şeylerle karşı karşıya kalmazdı. Onun için DP’nin mutlaka güçlenip parlamentoya girmesini gönülden isterim” diye konuştu.

Öte yandan, Eskişehir’in DSP’li Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’nin kardeşi Yener Büyükerşen de DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un “Danışman”ı olarak görevine başladı.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön