HABER

DSP: ABD Türkiye'nin hareketini sınırlıyor

ANKARA (ANKA) – DSP Genel Başkan Yardımcısı Tayyibe Gülek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı George Bush ile yaptığı görüşmeden somut ve anlamlı bir sonuç çıkmadığını belirtti. Gülek, ABD'nin istihbarat paylaşımıyla Türkiye'nin tek başına hareketini sınırlandırmayı amaçladığını bildirdi.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Gülek yaptığı yazılı açıklamada, Erdoğan ve Bush arasındaki görüşmeden, teröre karşı acil somut adımlara yönelik hiçbir karar alınmadığını belirterek, "İçi boş önlemlerle kaybedecek vaktimiz yok" dedi.

ABD ile "istihbarat paylaşımı" ve "üçlü mekanizma kurulması" konusuna da değinen Gülek, ABD'nin istihbarat paylaşımıyla Türkiye'nin tek başına hareketini sınırlandırmayı amaçladığını kaydetti. Gülek, istihbarat paylaşımın Türkiye'nin Kuzey Irak'a yapacağı sınır ötesi operasyonda ABD istihbaratına bağlı hale gelmesi anlamını taşıdığını vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

"Üçlü mekanizma kurulması önerisi ise, kısa vadeli ihtiyaçları karşılamayacaktır. Geçmişte buna benzer öneriler her iki taraf için de başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bunu düşününce, söz konusu tedbirlerin kamuoynun tansiyonunu düşürmeye yönelik taktikler olduğu görülmektedir."
Bush'un yaptığı açıklamada ortak harekat konusuna hiç değinmediğine de dikkat çeken Gülek, "Bu durum ortak harekat konusunun gündeme bile gelmediğini göstermektedir. Asıl acil olan PKK'nın tasviyesi, kamplarının kaldırılması, lojistik desteğin kesilmesi ve liderlerinin teslim edilmesidir. Ancak bunlara ilişki hiçbir karar alınmadığı anlaşılmaktadır" dedi.

Geri Dön