HABER

DSP'den "balyoz planı" değerlendirmesi

Masum Türker, toplumun inanç ve değerlerine önem vermeden yapılacak yönetimin ters tepeceğini belirterek, sivil darbe olarak algılanan çalışmalarla alakalı gerçeklerin açıklanması gerektiğini söyledi.

BURSA (İHA) - DSP Genel Başkanı Masum Türker, toplumun inanç ve değerlerine önem vermeden yapılacak yönetimin ters tepeceğini belirterek, sivil darbe olarak algılanan çalışmalarla alakalı gerçeklerin açıklanması gerektiğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Bursa İl Teşkilatı ile bir araya gelerek yapılacak çalışmaları değerlendirdi. Türkiye'deki ekonomik gidişat ve hükümetin yaptığı çalışmalara değinen Genel Başkan Masum Türker, gazetecilerin "balyoz planı" iddialarıyla alakalı sorularını da cevapladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamalarını yerinde fakat eksik bulduğunu açıklayan Türker, "Ben bu planı politikacı olarak çeşitli şekillerde algıladım. Bir kere bu bir askeri plan. Bu planda bir konu var ki, birisi Fatih ve Sultanahmet Camileri'nin bombalanmasıyla alakalı. Ben bunu biraz abartılı buluyorum. Bu işe özellikle eklendiğini düşünüyorum. Bu planla bir sivil darbe girişimi yapılmak istendi. Almanya'da belli insanlar toplanarak, 'Ecevit'i nasıl göndeririz?' diye zamanında görüştüler. Yaşanan gelişmeler Türkiye'de bir darbe yapılmak istendiğini gösteriyor ama bunu planlayanlar yanıldı. Beklemedikleri bir şekilde aradan AK Parti fırladı. Yoksa o tarihlerde AK Parti'nin bile tek başına olamayacağı ve bir koalisyon hükümeti olacağı planlanıyordu. Genelkurmay Başkanı'nın bu çıkışını doğru buluyorum ama şu açıklamayı da yapması gerekirdi. Mesela o plan oyununda bu hükümet de var mıydı? Özellikle bu planda camilerin olup olmadığı hususunda da halkın aydınlatılması gerekirdi. Çünkü camileri kim bu plana eklediyse açıklandığı zaman halkımızı ciddi bir şekilde infiale götürecek yaklaşım olmasını herkesin bilmesi gerekir. Toplumun inanç ve değerlerine önem vermeden yapılacak bir yönetim, daima toplumda ters teper. Ben bunun Genelkurmay ve ordu bünyesindeki plan içinde yer aldığını hala kabullenemiyorum ve bu konuda mutlaka gerçek açıklama yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Geri Dön