HABER

DSP'den istifa

DSP'li Emin Karaa, Uluç Gürkan, Ali Arabacı, Ertuğrul Kumcuoğlu, Sadık Kırbaş ve Ahmet Arkan partilerinden istifa etti.

DSP'den istifa

DSP içinde 9'lar olarak anılan muhalif grup da kendi arasında bölündü. TBMM'de bugün bir basın toplantısı düzenleyen 6'lar adına Kütahya Milletvekili Emin Karaa bazı açıklamalarda bulundu.

Karaa, 'ulusa sesleniş' başlığı altında yaptığı açıklamalarında, "Siyasal partiler demokrasi ile yönetilen ülkelerde ülke yönetimine yön veren en temel unsurlardan biridir. Siyasal partiler ne kadar demokratikse, ne kadar akıl ve bilimle yönetiliyorsa ülkede o kadar çağdaş yönetiliyor demektir. Aklın ve ilmin egemen olamadığı bir kurum ülkenin önünndeki en büyük engeldir. Parlamento'ya seçildiğimizden bu yana sadece partimizi değil kamu vicdadını da temsil ettik" dedi.

Parti içinde Ecevitsiz DSP için mücadele ettiklerini ifade eden Karaa, bu çerçevede olağanüstü kongre çağrısı yaptıklarını belirtti. Bugün gelinen noktada merkez sol'da yer alınamayacağının ortaya çıktığını kaydeden Karaa, "Merkez solda güçbirliğine kapısını kapatmasının inandırıcı bir yanı yoktur. Kamuoyunu oyalamaya kimsenin hakkı olamaz. DSP'den ayrıldığımızı saygıyla duyuruyoruz" diye konuştu.

Böylece DSP'den 6 istifa daha yaşandı. DSP'den istifa eden Ali Arabacı(Bursa) Ahmet Arkan(Kocaeli) Uluç Gürkan(Ankara), Emin Karara(Kütahya) Sadık Kırbaş(Çanakkale) ve Ertuğrul Kumcuoğlu'nun (Aydın) istifasıyla DSP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 59'a düşerken bağımsızların sayısı 22'ye yükseldi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler