DSP'li Türker: Türkiye'yi bunalımdan erken seçim çıkarır

ANKARA (ANKA) – DSP Genel Sekreteri ve eski Devlet Bakanı Masum Türker, Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi bunalımdan erken seçimin çıkaracağını öne sürdü. Başbakan Erdoğan'ın sürekli gerginliklere neden olduğunu ifade eden Türker, hükümetin genel seçimleri öne alarak yerel seçimlerle birlikte yapacağını savundu.

DSP'li Türker, ekonomideki kriz beklentileri ve siyasi tartışmalara ilişkin ANKA'ya değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de gündemin sıkıştığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarattığı gerginlik nedeniyle siyasetin sıkıştığını ileri süren Türker, çözüm için erken seçim önerdi. Türker, "Bu restleşmenin sonu erken seçimdir. Benim tahminim yerel yönetimlerle birlikte başbakan erken seçime gidecek" dedi.

Topluma hakim olan gergin havanın seçim dışında ortadan kalkmasının imkansız olduğunu öne süren Türker, erken seçim olmaması durumunda ise Türkiye'nin çok gergin bir ortamda yerel seçime gideceğini belirtti. Türker, "Yerel seçimlerden sonra ülkenin ödeyeceği fatura daha da büyüyecek. Hem ekonomik anlamda hem de siyasi anlamda. Tek çıkış yolu erken seçim. Şu anda hükümet, hukuk siyasi hesaplaşmada varmış gibi sunuluyor. Bunun yaratacağı gerginlik bir şekilde ortadan kalkmalı. Bu konudaki uzlaşma ancak erken seçimle giderilebilir" dedi.

-"HUKUK HERKESE LAZIM"-
Ekonomide yaşananların, AKP hakkında açılan kapatma davasıyla ilişkilendirilmesini eleştiren ve bunu "haksızlık" olarak niteleyen Türker, "Siyasi partilerin de belirlenmiş yasal kurallar içerisinde hareket etmeleri ve odak olmaya aday olabilecek davranışlardan uzak durmaları gerekmektedir. Üzülerek söylemek istiyoruz ki Türkiye bu nedenle bu noktalara geldi. Yargıya yöneltilen bütün suçlamaları kınıyoruz. Hukuk hepimize lazımdır. Burada sorun kanunlarda ve kanunları yapan parlamentodadır" dedi.

Dünyadaki kriz nedeniyle doların birçok para birimi karşısında değer kaybettiğini, Türkiye'de ise uzun süredir uygulanan düşük kur, yüksek faiz politikası dolayısıyla değer kazandığını belirten Türker, "Yabancı paranın dövize dönmesi ve çapraz kur nedeniyle değer kazanması, Türkiye için bir fırsattır. Hükümet, bu fırsatı iyi yönetirse 5 yıldır düşük kur nedeniyle para politikasında yaptığı hatayı az bir hasarla kapatma olanağına sahip olur" diye konuştu.